Neden Bitcon 60.000 Doları Kıramadıktan Sonra %5 Düştü?

Neden Bitcon 60.000 Doları Kıramadıktan Sonra %5 Düştü?

Kripto Para Haberleri Kripto Teknik Analiz
Mart 22, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
903
BTC, Pazar günü birkaç düşüş işaretinin ortaya çıkmasıyla 56.000 doların altına düştü. Bitcoin'in (BTC) fiyatı, son dört gün boyunca 60.000 dolarlık direnç seviyesinin tekrar tekrar reddedilmesinin ardından 21 Mart'ta 56.000 doların altına düştü.
d2ef60bb3909ddef9894f495afa2caf8

BTC, Pazar günü birkaç düşüş işaretinin ortaya çıkmasıyla 56.000 doların altına düştü.

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, son dört gün boyunca 60.000 dolarlık direnç seviyesinin tekrar tekrar reddedilmesinin ardından 21 Mart’ta 56.000 doların altına düştü.


BTC / USD 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: Tradingview

Temel teknik seviyeyi temiz bir şekilde aşmaya yaklaşmasına rağmen, Bitcoin 59.000 – 60.500 dolar aralığında zayıflık gösteriyor.

Durgunluğun arkasında üç ana neden var: Hazine getirilerindeki artış, Bitfinex’teki düşüş hareketleri ve riskli piyasanın mücadelesi.

Yüksek ABD Hazine Getirileri Riskli Piyasaların Düşmesine Neden Oluyor

10 yıllık ABD Hazine getirisi yükseldiğinde, riskli varlıklara yönelik iştah düşme eğilimindedir çünkü yatırımcılar Hazine bonolarında daha güvenli getiri yaratan alternatifler arayabilirler.

Bitcoin, Dow Jones ile sıkı bir korelasyon görmemiş olsa da, SP 500 gibi teknoloji ağırlıklı endekslerle yakın bir korelasyon gördü.

Bu, ABD Hazine tahvillerinin güçlü momentumunun varlıkların durgunlaşmasına ve düşüşe geçmesine yol açtığını gösteriyor.

ABD Hazine getirileri 19 Mart’tan itibaren kilit seviyelerin üzerine çıkmaya başladı. O zamandan beri Bitcoin, 60.000 doların üzerine çıkmaya çalışırken konsolide oluyor.

Welt’te bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz şunları söyledi:

“Tahvil tüccarları ABD ekonomisi toparlanırken Fed’in enflasyonu aşmasına izin vereceğine dair bahisleri artırdıkça, hazine getirileri daha fazla kilit seviyeyi aştı. ING’ye göre en yüksek %1,75’lik getiri, daha yüksek hareket için ‘gerçek bir engel olmadığını’ görüyor.

10 yıllık Hazine getirisi %1,7’nin üzerine çıktı. Kaynak: Bloomberg, Holger Zschaepitz

Bitcoin’in sürdürülebilir bir ralli görmesi için, yalnızca ABD Hazine getirilerinin istikrar kazanmasıyla mümkün olabilecek, elverişli bir makro manzara görmesi gerekiyor.

Bitfinex Üzerinde 60K Dolar Dirençle Satış Baskısı

Sahte bir Bitcoin tüccarı ve “Bizans Generali” olarak bilinen teknik analiste göre, Bitfinex üzerinde ciddi satış baskısı var.

Tüccar, Deribit, FTX ve BitMEX gibi diğer türev ticaret platformlarının da makul bir kısa ilgi gördüğünü söyledi.

Şöyle yazdı:

“Evet … Kahrolası hala bitmedi. Bitfinex hala boşalıyor. Deribit, Mex FTX’e ciddi bir kısa ilgi vardı. OI nihayet çözülüyor.”


Kısa faizli Bitcoin fiyatı. Kaynak: Tradingview.com, Bizans Genel

Olumsuz bir makro manzara ve hem balinaların hem de türev tüccarların satış baskısının birleşimi, Bitcoin’in 60.000 doların altında konsolide olmasına neden oldu.

Bununla birlikte, öngörülebilir gelecekte, vadeli işlemler piyasasının açık ilgisi gevşemeye devam ederse bir rahatlama rallisi olasılığı artabilir.

Açık faiz terimi, vadeli işlemler piyasasındaki aktif pozisyonların toplamını ifade eder. Bu düştüğünde, türevlerle ilgili genellikle daha düşük ticaret aktivitesi olduğu anlamına gelir.

Bir Pozitif Katalizör Var

Önde gelen zincir içi analist Willy Woo, Bitcoin’in tekrar 1 trilyon doların altına düşme şansı olmadığını açıkladı. Woo, herhangi bir günde tüm UTXO’ların gerçekleşen fiyatını gösteren UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağıtımı (URPD) göstergesinin, 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin bir fiyat tabanı olarak hareket ettiğini gösterdiğini belirtti. Dedi ki:

“URPD: ‘Bitcoinlerin %7,3’ü en son 1 T doların üzerindeki fiyatlarda hareket etti. “Bu oldukça sağlam bir fiyat doğrulaması; 1T dolar yatırımcılar tarafından zaten güçlü bir şekilde destekleniyor.Bitcoin’i bir daha asla 1T doların altında görmeyeceğimiz için adil bir şans var. Bitcoin’in tüm zamanlar 19.7.000 doları kırmasının üzerinden sadece 3 ay geçti ki bu son makro döngünün en yüksek seviyesi. Ancak halihazırda bitcoinlerin %28,7’si 19,7.000 doların üzerindeki fiyatlarda hareket


UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağılımı. Kaynak: Glassnode

Zincir üzerindeki veriler, kısa vadeli satış baskısı olsa da, bu hareketlerin piyasanın uzun süreli bir düzeltme beklediğini gösterecek kadar büyük olmadığını da gösteriyor.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-price-slides-5-after-failing-to-break-60k-here-s-why

Add a comment