Neden DEX Botları Oyun Teorisine Aykırıdır?

Neden DEX Botları Oyun Teorisine Aykırıdır?

Kripto Para Haberleri Kripto101
Nisan 5, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
384
DEX'te kullanılan botlar neden oyun teorisine aykırıdır ve oyunu nasıl bozar?
DeFi

“Oyun nedir?” ile başlamalıyız. Her şey zaman harcamakla mı ilgili yoksa herhangi bir mekanizma var mı? Oyunla ilgili bazı ortak koşullar vardır ve bunlar:

  • Kural
  • Sonuçlar ve getiriler
  • Sonucun belirsizliği
  • Karar verme
  • Hile yapmama

Bu şartlardan biri veya birkaçı olmayan oyunlar elbette vardır ama bu şartlara sahip bir oyun sorumuz için en iyi cevap olabilir.

Oyun kazanılmalıdır, bu yüzden her iki taraf da kazanmaya çalışıyor. Ve rüzgarın tadı baldan daha iyidir. Herkes zaferi getirecek en iyi hamleyi yapmaya çalışır. Yani takım oyunları dahil herkes kazanmaya çalışıyor ve “bencil” kararlar veriyor.

Oyun Teorisi ile ilgilenen herkes mahkumun ikilemini bilir. Aslında, merkezi olmayan borsa ekosisteminin birimleri, tıpkı yargılanan hükümlüler gibi kararlar alıyor.

Bunu açıklamadan önce, merkezi olmayan değişimi anlamalıyız.

Merkezi Olmayan Değişim (DEX) Nedir?
Detaylı anlatım için bu linki ziyaret edebilirsiniz. Ancak nasıl çalıştığını ve konsepti biliyorsanız, bu makaleyi anlamak kolay olacaktır.

Borsalarda merkezi bir yapı vardır. Alıcılar ve satıcılar merkezi bir platformda buluşur ve ardından değerlerini değiştirirler. Ve elbette, merkezi yapılar bunu kaydeder, böylece değişimi kanıtlayabilirler. Ayrıca, bu merkezi yapılar, alıcılar ve satıcılar platformlarını kullandıkları için hizmetleri için komisyon alır.

DEX’lerde bu şeyler farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi merkezi yapılar yoktur. Tüm borsaları blok zincirine kaydederler, böylece herkes (alıcı veya satıcı olmasanız bile) her borsayı takip edebilir.

Merkezi bir yapıda yanlış bir şey yaptıysanız, bir destek merkezini arayabilir ve birisiyle bu durum hakkında konuşabilirsiniz. Ancak bir DEX destek merkezi bulmaya çalışırsanız, hiçbir şey bulamazsınız (veya bir dolandırıcının numarasını bulabilirsiniz). Yani DEX’lerde yaptığınız her şey kendi sorumluluğunuzdadır.

DEX’ler ve CEX’ler (Merkezi Borsa) arasında büyük bir fark var, bu havuz “şeyi”. DEX likidite havuzu ile ilgili detaylı yazımı bu linkten okuyabilirsiniz.
Varsayalım ki; DEX platformları bir oyun platformudur ve yaptıkları hizmet bir oyundur. Yani bazı oyuncular var. Hızlıca sayabiliriz: alıcılar, satıcılar, likidite sağlayıcıları. Ancak madenciler de aktördür. Borsalarımızı blok zincirinde kanıtlamak için aracılar ve borsalarımızdan para kazanıyorlar. Blockchain’in bir parçası oldukları için değil, botları kullanabilirler. Yani DEX’lerdeki oyuncuları saymak istersek şunu söyleyebiliriz: Alıcılar, satıcılar, likidite sağlayıcılar ve madenciler (bot kullananlar).

Her iki tarafın da maçı kazanmaya çalışacağını söyledik. analiz edelim; “Oyuncular” DEX’lerde kazanmak için ne yapar?

Alıcılar en ucuz fiyata satın almaya çalışacaklar.
Satıcılar pahalı bir fiyata satmaya çalışacaklar.
Likidite Sağlayıcılar paylarını almaya çalışacaklardır.

Bu durumda; Madenciler sadece blok ödüllerini almak istiyorlar ama gerçek farklı. Madenciler, düğümleri olduğu için bot kullanabilirler. Bu botlarla birlikte alıcıların daha yüksek, satıcıların daha düşük satış yapmasına neden olurlar. Blok ödülleriyle kazanıyorlar ama aynı zamanda bazı saldırılarla (Sandwich gibi) diğer tarafların kaybetmesine de neden oluyorlar. Bu kulağa hile yapmak gibi gelmiyor mu?

Bu botların yaygınlaşması, finansal piyasalarda istenmeyen, merkezi olmayan borsalarda fiyatların manipüle edilmesi anlamına geliyor. Alıcı ve satıcıların “oyunda daha uzun süre kalabilmeleri ve kazanma şansına sahip olabilmeleri” için bu duruma karşı önlem alınmalı, eğer oyuna aykırıysa kurallar yeniden düzenlenmelidir.

Add a comment