Neden Stabilcoinler Geleceğin Kriptosu?

Neden Stabilcoinler Geleceğin Kriptosu?

Kripto Para Haberleri
Mart 16, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
610
İlk stabilcoin 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, gittikçe daha fazla insan sabit bir değere sahip varlıkların sağladığı benzersiz yetenekleri fark etmeye başladıkça stabilcoin endüstrisi yeniliklerle ve ilgiyle patladı.
1_MnKMxnRu4RaZ29vB14OOOg

İlk stabilcoin 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, gittikçe daha fazla insan sabit bir değere sahip varlıkların sağladığı benzersiz yetenekleri fark etmeye başladıkça stabilcoin endüstrisi yeniliklerle ve ilgiyle patladı.

2021’de, stabilcoin alım satım hacimleri ve kullanım istatistikleri, kripto para biriminde ödeme yapmanın varsayılan yolu olmaya devam ederken, bu büyüme yalnızca hızlandı.

Burada, günümüzün en popüler stabilcoin trendlerinden bazılarına bir göz atıyoruz ve stabilcoinlerin neden önümüzdeki aylarda ve yıllarda meteorik büyümelerini sürdürme olasılığının yüksek olduğunu inceliyoruz.

Getiri Sağlayan Stablecoinler Artık Var

Adından da anlaşılacağı gibi, stablecoinler sabit bir değeri korumak için tasarlandılar, yani dalgalanmaya direnecek şekilde tasarlandılar.

Tether (USDT) ve TrueUSD (TUSD) gibi ilk nesil stabilcoinlerle, kullanıcılar oynaklıktan çıkıp portföylerinin değerini çok fazla zorlanmadan koruyabildiler. Bu, artık piyasadan tamamen çıkmadan kazançlarını fiat’a çevirerek kazançlarını kilitlemenin bir yolu olan tüccarlar için bir nimet getirdi.

Bununla birlikte, bunun büyük bir dezavantajı da var: Stabilcoin sahibi kullanıcılar, Bitcoin (BTC) veya Polkadot (DOT) gibi değişken kripto para birimlerine sahip olsalardı, elde edebilecekleri potansiyel kazançları da kaçırıyorlar. Oynaklık Artıyor

Ama bu değişiyor.

USD’ye sabitlenmiş CHIP stabilcoin gibi daha yeni stabilcoin çözümlerinin ortaya çıkmasıyla, kullanıcılar artık tüm değişken pozisyonlarından çıkmış olsalar bile kar kazanmaya devam edebilirler.

Fotoğraf: BXTB

Getiri sağlamak için getiri çiftlikleri veya borç verme platformları gibi harici protokoller gerektiren diğer stabilcoinlerin aksine, CHIP stabilcoin üreten kullanıcılar, önyükleme için otomatik olarak getiri oluşturan bir token alırlar – yBXTB olarak bilinir. Bu yBXTB’ye sahip olan kullanıcılar, CHIP işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır ve temelde sadece CHIP basmak için daha fazla stabilcoin kazanır.

Sonuç olarak, kullanıcılar hem oynaklıktan çıkıp hem de ilk kez güçlü bir getiri elde edebilirler, bu da neredeyse kesinlikle yeni bir DeFi trendi olan getiri getiren stabilcoinlerin başlangıcını işaret eder.

Volatilite Artıyor

Son altı ayda, çoğu büyük kripto para biriminin oynaklığı tavan yaptı ve Bitcoin (BTC) bu süre zarfında 30 günlük oynaklığın %2,69’dan neredeyse %4,3’e yükseldiğini gördü.

Fotoğraf: Buy Bitcoin Wordwide

Spekülatörler için bu, birçok yetkin salınım ve günlük tüccarların bu zamanda mükemmel karlar elde etmesiyle birlikte inanılmaz ticaret fırsatlarını da beraberinde getirdi.

Ancak çoğu kripto para birimi aslında yalnızca spekülatif araçlar olarak tasarlanmamıştır. Ödeme yapmak ve işlem yapmak için kullanılan alternatif para birimi sistemleri olarak tasarlanmıştır.

Dalgalanma tüccarlar için arzu edilen bir özellik olsa da, piyasanın akması durumunda nakit rezervlerinin önemli bir kısmını kaybedebilecekleri riskini kabul etmek istemeyen tüccarlar için bu pek de istenmiyor.

Ancak, her zamankinden daha fazla kripto para birimi kullanıcısı olduğu ve stabilcoin alım satım hacimleri hızla arttığı için, istikrarlı paraların, kendilerini gereksiz riske maruz bırakmadan devasa kripto para birimi topluluğuna dokunmak isteyen tüccarlar için tercih edilen varlıklar haline gelmesi olası görünmüyor.

Ve stabilcoinlerin meteorik alımına bağlı olarak, her boyuttaki satıcılar ve perakendeciler tarafından genel olarak kabul edilmeleri çok uzun olmayabilir.

Daha Yetenekli Hale Geliyorlar

Stabilcoin düşündüğünüzde, akla ilk gelen olasılıklar, ABD doları (USD) veya euro (EUR) gibi fiat para birimlerine sabitlenmiş tipik sabit paralardır. Bunlar, fiat-sabitlenmiş stabilcoinler olarak bilinen bir stabilcoin sınıfıdır.

Ancak bunlar, altın gibi emtialar (örneğin CACHE altın ve Tether Gold) gibi çok çeşitli diğer varlık sınıflarına bağlanan bir dizi stabilcoin ile gelişen bir endüstri olduğunu kanıtlayan şeyin sadece ilk dalgasıdır ve hatta yakın zamanda piyasaya sürülen BLEND gibi tüm bir varlık sepetidir.

Fotoğraf: CB Insights


En yeni nesil stabilcoinlerin değeri, vadeli işlemler gibi kripto para birimi türevleri, kaldıraçlı opsiyonlar, hisseler ve hemen hemen her şey dahil olmak üzere neredeyse her şeye bağlı olabilir.

Fiat sabitlenmiş sabit paraların aksine, bu sabit paralar aslında değerde artabilir veya azalabilir, onlara spekülatif potansiyel verirken, aynı zamanda başka bir varlığın fiyatına sabitlenmiş bir fiyatı sürdürmekle gelen temel hizmetten de yararlanır.

Artık hemen hemen her şey tarafından desteklenebilen stabilcoinlerle, teknolojinin kullanım durumlarının kapsamı hiç bu kadar büyük olmamıştı. Ve Facebook’un Libra stablecoin’i bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesiyle, tüm gözler stabilcoin endüstrisinde.

Kaynak: https://coinquora.com/why-stablecoins-are-the-future-of-crypto/

Add a comment