NFT Piyasası 2020’de %299 Büyüdü

NFT Piyasası 2020’de %299 Büyüdü

Fintech Haberleri
Şubat 24, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
483
NFT'ler, kripto paralardan farklı olarak, tamamen benzersiz olan ve başka herhangi bir varlık ile değiştirilemeyen dijital blockchain bağlantılı varlıklardır. NFT pazarının büyümesi, kısmen pandemiyi takiben online faaliyetlerdeki artışın bir sonucudur, ancak aynı zamanda insanların daha fazla zamanını ve parasını sanal mallar, hizmetler ve deneyimler üzerinde sanal alanlarda geçirmelerine yönelik artışı da yansıtır.
NFT_Banner

Bir NFT piyasa analisti firması olan NonFungible.com tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, NFT pazarı 2020’de üç katına çıktı ve işlemlerin toplam değeri yıllık %299 artışla 250 milyon doların üzerine çıktı. Öngörü şirketi L’Atelier BNP Paribas’ın desteğiyle geliştirilen rapor NFT’lerin önümüzdeki yıllarda Sanal Ekonomi için önde gelen bir yükselen varlık sınıfı haline gelmeye hazırlandığını ortaya koyuyor.
NFT’ler, kripto paralardan farklı olarak, tamamen benzersiz olan ve başka herhangi bir varlık ile değiştirilemeyen dijital blockchain bağlantılı varlıklardır. Örneğin, çok kullanıcılı platformlardaki sanal arazi parsellerinden programlanabilir sanat eserlerine, fiziksel varlıklar için sahiplik kayıtlarına kadar uzanmaktadır. Benzersiz oldukları ve kopyalanmaları imkansız oldukları için, sanal ve fiziksel ekonomiler arasındaki boşluğu doldurarak ölçeklendirilebilen, toplanabilen ve takas edilebilen büyük bir değerli dijital mal pazarı sunarlar.

NFT tüccarları ayrıca, bir yılda 500.000 dolara varan karlar ve bazı tüccarlar, ticaret NFT’lerinden 100.000 dolardan fazla yıllık kar elde edebilen finansal performans yaşadılar.

Bu arada, büyük markalar giderek daha fazla NFT pazarına giriyor ve kazançlı NFT tabanlı tüketim malları ve hizmetleri yaratıyor. Bunlar arasında Nike, Louis Vuitton ve Breitling gibi moda ve lüks markaların sanal moda ürünleri yaratması; Turner Sports, NBA, F1 ve PSG gibi spor markalarının yanı sıra BBC, Warner Music ve Paramount gibi online koleksiyonlar ve oyunlar yaratan eğlence markaları; sanal dünyalar, oyunlar ve jetonlar oluşturan Ubisoft ve Atari gibi video oyun stüdyoları; IBM, AMD ve Samsung gibi teknoloji şirketleri yeni hizmetler ve yardımcı programlar yaratıyor.

NFT pazarının büyümesi, kısmen pandemiyi takiben online faaliyetlerdeki artışın bir sonucudur, ancak aynı zamanda insanların daha fazla zamanını ve parasını sanal mallar, hizmetler ve deneyimler üzerinde sanal alanlarda geçirmelerine yönelik artışı da yansıtır.

Kaynak: https://thefintechtimes.com/non-fungible-token-market-grew-by-299-in-2020/

Add a comment