NFT’ler Nedir ve Nasıl Çalışır?

NFT’ler Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto101
Şubat 3, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
2174
Değiştirilemez tokenler (NFT) nedir? NFT'ler nasıl çalışırlar? Hepsi bu yazımızda.
non-fungible-tokens-gID_1-pID_3

Değiştirilemez tokenler (non-fungible tokens) (NFT), koleksiyon spor kartlarından sanal gayrimenkullere ve hatta dijital spor ayakkabılara kadar çok çeşitli benzersiz somut ve soyut öğeleri temsil eden dijital varlıklardır. Pokemon kartı veya ender basılmış bozuk para gibi fiziksel bir koleksiyona karşı dijital bir koleksiyona sahip olmanın temel faydalarından biri, her NFT’nin onu diğer NFT’den farklı ve kolayca doğrulanabilir kılan ayırt edici bilgiler içermesidir. Bu, sahte koleksiyon parçalarının yaratılmasını ve dolaşımını anlamsız hale getirir çünkü her bir öğe orijinal veren kuruluşa kadar izlenebilir. Normal kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler birbirleriyle doğrudan değiştirilemez. Bunun nedeni, aynı platformda, oyunda veya aynı koleksiyonda bulunanlar bile iki NFT’nin aynı olmamasıdır. Bunları festival biletleri olarak düşünün. Her bilet, alıcının adı, etkinlik tarihi ve yeri dahil olmak üzere belirli bilgileri içerir. Bu veriler, festival biletlerinin birbiriyle takas edilmesini imkansız kılmaktadır. NFT belirteçlerinin büyük çoğunluğu, Ethereum tarafından oluşturulan ve yazılım geliştiricilerin NFT’leri kolayca dağıtmasını ve borsalar da dahil olmak üzere daha geniş ekosistemle uyumlu olmalarını sağlayan iki Ethereum belirteç standardından (ERC-721 ve ERC-1155) biri kullanılarak oluşturuldu ve MetaMask ve MyEtherWallet gibi cüzdan hizmetleri. Eos, Neo ve Tron ayrıca geliştiricileri blok zinciri ağlarında NFT’ler oluşturmaya ve barındırmaya teşvik etmek için kendi NFT belirteç standartlarını yayınladılar.

NFT’lerin diğer temel özellikleri şunlardır:

Bölünemez: NFT’ler, bitcoin, satoshi gibi daha küçük değerlere bölünemez. Yalnızca bir bütün olarak var olurlar.

Yıkılmaz: Tüm NFT verileri akıllı sözleşmeler yoluyla blok zincirinde depolandığından, her bir token yok edilemez, kaldırılamaz veya kopyalanamaz. Bu tokenlerin sahipliği de değişmezdir, bu da oyuncuların ve koleksiyoncuların onları oluşturan şirketler değil, aslında NFT’lerine sahip oldukları anlamına gelir. Bu, kullanıcıların satın aldıkları ürüne sahip olmadıkları iTunes mağazasından müzik gibi şeyler satın almakla çelişir, sadece müziği dinlemek için lisans satın alırlar.

Doğrulanabilir: Geçmiş sahiplik verilerini blok zincirinde depolamanın bir başka yararı da, dijital sanat eserleri gibi öğelerin orijinal oluşturucuya kadar izlenebilmesidir, bu da parçaların üçüncü taraf doğrulamasına gerek kalmadan doğrulanmasına olanak tanır.

Neden önemlidir

NFT’ler, oyun ve koleksiyon alanında devrim yarattıkları için hem kripto kullanıcıları hem de şirketler arasında oldukça popüler hale geldi. 2019’dan 2020’ye kadar, NFT alanının piyasa değeri %50 artarak 210 milyon dolardan 315 milyon dolara çıktı ve Ocak 2021’e kadar 167,7 milyon doların üzerinde NFT satın alındı.

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı sayesinde oyuncular ve koleksiyoncular, oyun içi öğelerin ve diğer benzersiz varlıkların değişmez sahipleri haline gelebilecekleri gibi onlardan para kazanabilirler. Bazı durumlarda, oyuncular The Sandbox ve Decentraland gibi sanal dünyalarda kumarhaneler ve tema parkları gibi yapılar oluşturma ve bunlardan para kazanma ayrıcalığına sahip oldular. Ayrıca, ikincil bir pazarda kostümler, avatarlar ve oyun içi para birimi gibi oyun sırasında biriktirdikleri bireysel dijital öğeleri de satabilirler.

Sanatçılar için, sanat eserlerini bir müzayede evi veya galeri kullanmadan doğrudan küresel bir alıcı kitlesine dijital biçimde satabilmek, satışlardan elde ettikleri kârın önemli ölçüde daha büyük bir bölümünü ellerinde tutmalarına olanak sağlar. Telif hakları ayrıca dijital sanat eserine programlanabilir, böylece yaratıcı, eserleri yeni bir sahibe her satıldığında satış karının bir yüzdesini alır.

En çok “Star Trek” ten Kaptan Kirk olarak tanınan William Shatner, 2020’de dijital koleksiyonlara girdi ve WAX ​​blok zincirinde kendisinin çeşitli görüntülerini sergileyen 90.000 dijital kart yayınladı. Her kart başlangıçta yaklaşık 1 $ ‘a satıldı ve şimdi Shatner’a her yeniden satıldığında pasif telif geliri sağlıyor.

Kaynak: coindesk.com/what-are-nfts

2 yorum

Add a comment