NFT’ler Şiirin Geri Dönüşünü Sağlayacak mı?

NFT’ler Şiirin Geri Dönüşünü Sağlayacak mı?

Kripto Para Haberleri
Nisan 7, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
1063
Yakın zamanda bir NFT şiirinin 75.000 dolara satılması, dünyanın dört bir yanındaki şairler için yeni bir çağın başlangıcını işaret edebilir. Haber, NFT pazarının büyümesini henüz yaşamamış ve hatta ona katılmayı düşünmemiş bazı yazarların dikkatini çekmiş olabilir.
1_fCtSvmtqVn9dE5CSgTi6dw-1

Yakın zamanda bir NFT şiirinin 75.000 dolara satılması, dünyanın dört bir yanındaki şairler için yeni bir çağın başlangıcını işaret edebilir. Haber, NFT pazarının büyümesini henüz yaşamamış ve hatta ona katılmayı düşünmemiş bazı yazarların dikkatini çekmiş olabilir.

Son NFT çılgınlığı çoğunlukla ilgi çekici animasyonlar ve döngüler, dinamik kompozisyonlar, hatırlanabilir simgeler ve diğer tüm göze hitap eden dijital teknolojinin sunduğu görsel sanatlara odaklandı.

Bununla birlikte, uluslararası şairler blokzincirinde parlayacak bir yer buldukça, şimdi NFT şiiri dijital medyayı çeşitlendirmek ve İngilizce olmayan edebiyat için bir alan açmak için yükseliyor. İlk Brezilya NFT şiiri kısa süre önce yayınlandı ve diğerlerine NFT dalgasına katılmaları ve ülkelerinin sanatsal topluluklarının dikkatini çekmeleri için ilham veriyor.

Şiirin NFT sahnesinde şimdiye kadar popüler olmaması, toplumdaki istikrarlı düşüşünün yalnızca bir yansımasıdır. Ekranlar sonsuz bilgi akışı ve görsel uyaranlarla zihnimizin gözlerini çalarken, nesnel bilgi aktarmayan dizelerde kaybolmak için çok az yer var. Brezilyalı şair Paulo Leminski’nin dediği gibi, “Şiirin faydasız olduğunu düşünüyorum. Şiirin var olmasının tek nedeni, hayatın gerekçelendirilmesi gerekmeyen yararsız şeylerin bir parçası olmasıdır çünkü bunlar hayatın varoluş nedenidir. “

Çağdaş eğlence endüstrisi, mevcut nesil için şiire ölüm cezası vermiş görünüyordu. Bununla birlikte, şairler yavaş yavaş NFT dalgasını yakaladıkça, ortam dijital sanat tüketicilerinin dikkatini çekebilir. NFT’ler ayrıca şiire, sanatın yayınlanma ve satılma yöntemlerinde devrim yaratan bir topluluk içinde nefes alması ve çiçeklenmesi için bir alan verebilir.

NFT şiirinin bir diğer önemli katkısı, görme engellileri bu yeni pazara entegre etmek olacaktır. Erişilebilir teknolojinin gelişmesi sayesinde görme engelli pek çok birey aktif ve anlayışlı internet kullanıcılarıdır. Bu bireyler yalnızca görsel sanat eserlerine sınırlı erişime sahipken, şiir bir yazılım okuyucusu tarafından yüksek sesle okunabilir veya hatta okunmuş biçimde yayınlanabilir, bu da NFT pazarını daha kapsayıcı ve çeşitli hale getirir.

Şiir herkes içindir; gönülden yapıldığında kitlelerin duygularını kelime kelime sanat eseri haline getirmek için kendilerini dil sınırları içinde sınırlamayan, rahatlık alanlarını aşanların yürüttükleri cesur bir çabadır. Bu tür özgürlükçü sanatçılar, ademi merkeziyetçi sanat çağının dışında bırakılmamalıdır.

Diğer Taraftan

Şiir henüz yaygın olmasa da, NFT dünyası, komik karikatürler ve grafik romanlar gibi diğer disiplinler arası ve ilgi çekici sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu diğer formlar, NFT literatürünü bütünleştiriyor ve yaygınlaştırıyor, NFT sanat portföyünün çeşitlenmesine katkıda bulunuyor ve ulaşabileceği izleyicileri genişletiyor. Bu tür bir çaba, NFT’leri sanat alışverişi için gerçekten demokratik bir araç olmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Kaynak: https://www.investing.com/news/cryptocurrency-news/will-nfts-enable-a-poetry-comeback-2467158

Add a comment