Nijerya, Bitcoin Ticaretinde Neden Dünya Çapında Lider?

Nijerya, Bitcoin Ticaretinde Neden Dünya Çapında Lider?

Kripto Para Haberleri
Mart 1, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
592
Ijeoma Ndukwe'nin bildirdiği üzere, Nijerya'da dünyanın hemen hemen her yerinden daha fazla kripto para birimi ticareti oluyor ve bu da daha geleneksel yatırım biçimlerine olan inanç kaybını yansıtıyor.
bitcoin-3132717_1280

Ijeoma Ndukwe’nin bildirdiği üzere, Nijerya’da dünyanın hemen hemen her yerinden daha fazla kripto para birimi ticareti oluyor ve bu da daha geleneksel yatırım biçimlerine olan inanç kaybını yansıtıyor.

Tola Fadugbagbe, 10 yıl önce küçük güneybatı kasabasından büyük hayalleriyle Lagos’a taşındığını hatırlıyor.

Bunun yerine, 34 yaşındayken hayatta kalmak için asgari ücreti kazanan bir dizi tuhaf işte çalıştı. Sadece geçinmeye çalışan birçok genç Nijeryalı için tipik bir hikaye.

2016’da Bitcoin reklamları ilgisini çekti ve kripto para yolculuğuna başladı.

Fadugbağbe BBC’ye “Çok araştırma yaptım,” dedi.

“Her gün saatlerimi YouTube’da video izleyerek ve Bitcoin hakkında makaleler okuyarak geçiriyordum. Çok fazla param olmadığı için 100 ila 200 dolar ile başladım.”

Bu onun hayatını değiştiren bir karardı.

Şu anda tam zamanlı ticaret yapan ve yeni başlayan yatırımcılara eğitim veren Bay Fadugbagbe, elinde 200.000 dolardan (140.000 Euro) fazla kripto para birimi olduğunu söyledi.

Bay Fadugbagbe’ninki gibi başarı hikayeleri, milyonlarca Nijeryalıyı Bitcoin gibi dijital para birimlerine çekti.

Veri platformu Statista tarafından yapılan bir 2020 araştırması, Nijeryalıların %32’sinin kripto para kullanıcısı olduğunu ortaya çıkardı ki bu dünyadaki herhangi bir ülkenin en yüksek oranı.

Tahminler, ticaret hacimleri açısından ilk 10 ülke arasında olan Nijerya’nın 2020’de ABD ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer aldığını ve 400 milyon dolardan fazla işlem hacmi elde ettiğini gösteriyor.

Nijerya, beş yıldan kısa bir süre içinde ikinci durgunluğundan kurtulmuş olsa da, zorlu ekonomik ortam devam ediyor. Bu da alternatif gelir kaynaklarını ve alternatif para birimlerini cazip hale getiriyor.

Nijerya Merkez Bankası geçen yıl para birimi naira’nın değerini %24 oranında devalüe etti. Bu yıl değerde %10’a kadar daha fazla düşüş olacağı korkusu var.

Kripto Para Yasağı

7 Şubat’ta yayınlanan bildiride, genel halkı koruma ve ülkeyi “bilinmeyen ve düzenlenmemiş kuruluşlar” tarafından ortaya konan potansiyel tehditlerden koruma ihtiyacı olduğunu söyledi. Ayrıca bu bilinmeyen ve düzenlenmiş kuruluşların birçok yasadışı faaliyet olduğunu da belirtti.

O zamandan beri birçok Nijeryalı, banka hesaplarının kripto para birimi ile ilgili faaliyetler nedeniyle dondurulduğunu bildirdi.

Fadugbagbe’nin banka müdürü, hesabının kapatılacağını bildirmek için aradı ve ona fonlarını transfer etmesi için bir gün verdi.

Ancak herkes o kadar şanslı değildi.

BBC’ye bir müşterinin banka yazışması gösterildi ve şu uyarıyı içeriyor: “Hesabınızı kripto para birimi ile ilgili faaliyetler için kullanmamanızı öneririz, böylece yasayla başınız derde girmez”.

Ancak bu olasılığı olan birçok yatırımcı, yurtdışı banka hesaplarını kullanarak işlem yapmaya devam edeceklerini söylüyor.

Kolaylıkla eşler arası işlemlere dönebileceklerini söylüyorlar. Bu, bir finans kurumu ile bir kripto para birimi çevrimiçi ticaret platformu arasında para transferi yapmak yerine, yatırımcıların satın alırken ve satarken doğrudan birbirlerine veya orta bir kişi aracılığıyla para transfer ettiği anlamına gelir.

‘Kripto Paraya Hisseden Daha Çok Güveniyorum’

Nijeryalılar kripto para birimlerini döviz kısıtlamalarını aşmanın bir yolu olarak görüyorlar.

Popüler ticaret platformu Paxful’dan Nena Nwachukwu, “Dövizimizle neler yapıp ne yapamayacağımız konusunda birçok kısıtlama var” diyor.

“Nijeryalılar bir yatırım aracı olarak kripto para birimini kullanmayı daha kolay buluyor.”

Nena Nwachulwu, Ekim 2020’de polis şiddetine karşı EndSars protestoları sırasında hizmetlerinin farkındalığının arttığını gördü.

Organizatörleri banka hesaplarını dondurarak çökertme girişimleri, Twitter’da Bitcoin trendini gören dijital para birimlerinin kullanımının artmasına neden oldu.

“Banka hesabım, polisle karşı karşıya geldiğim için donduruldu.”

Bayan Nwachukwu, bunun yeni kayıt dalgasına ve işlemlerde artışa neden olduğunu söylüyor.

Yatırımcılar, Bitcoin’in yükselişinin merkezinde, merkezi finansal sistemlere ve yukarıdan aşağıya ekonomik kontrole olan güvensizlik olduğunu söylüyor.

Birçoğu hükümet politikası ve Nijerya ekonomisindeki gerileme konusundaki hayal kırıklıklarını ifade ediyor.

Asgari ücretli bir köle olarak tanımladığı şeyi aşmak için yıllarca uğraşan Bay Fadugbagbe, “Hisseler ve devlet tahvilleri yapmıyorum” diyor. “Bunlar dolandırıcılık. Kripto paraya daha çok güveniyorum.”

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-africa-56169917

Add a comment