Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Eden İkinci Ülke Oldu

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Eden İkinci Ülke Oldu

Kripto Para Haberleri
Nisan 29, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
437
ORta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu.
aa

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ederek, El Salvador’dan sonra dünyada bunu yapan ikinci ülke oldu. Yasa oybirliğiyle kabul edildi ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni Afrika’da kripto para birimlerini yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke yaptı.

Geçtiğimiz çarşamba günü, başkanlık yönetiminde olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettiğini duyurmuştu. Bildirilen habere göre, yasa koyucular oybirliğiyle Bitcoin’i CFA frangı ile birlikte yasal ihale haline getiren ve kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran bir yasa tasarısını onayladı. Yeni yasa, kripto para borsalarının vergiye tabi olmadığını belirtiyor.

Genelkurmay Başkanı Obed Namsio, yeni yasanın Başkan Faustin Archange Touadera tarafından imzalandığını söyledi. Güney Afrika Cumhuriyeti bu sayede, Afrika’da Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Bu hamle, Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasıne yerleştiriyor

Obed Namsio

Birçok zengin maden yatağı bulunmasına rağmen Orta Afrika Cumhuriyeti, en fakir ülkelerden biridir. Ülke iç çatışma içinde ve ekonomisi, çoğu kayıt dışı olan madenciliğe aşırı derecede bağımlı.

Eski Orta Afrika Cumhuriyeti başbakanı ve şu anda bir muhalefet milletvekili olan Martin Ziguele, tasarının “ilan yoluyla” onaylandığından ve bazı yasa koyucuların buna karşı Anayasa Mahkemesinde dava açma niyetinde olduğunu belitti.

Bu yasa, ortak para birimini cesaretlendiren bir yolla CFA frangı’ndan çıkmanın bir yolu. Bu ülke için bir öncelik değil. Bu hamle şu soruyu gündeme getiriyor: bundan kim yararlanıyor?

Martin Ziguele

Add a comment