Orta Doğu ve Afrika Bölgesindeki Düzenleyici Sandbox’lara Genel Bakış

Orta Doğu ve Afrika Bölgesindeki Düzenleyici Sandbox’lara Genel Bakış

Fintech Haberleri
Mart 7, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
703
Düzenleyici Sandbox'lar, Orta Doğu ve Afrika bölgesini (MEA) de içeren fintech ekosistemlerinde ortak bir eğilimin parçası haline geliyor.
mauritius-africa-fintech-hub-regulatory-sandbox-featured-image-b-1

Düzenleyici Sandbox’lar, Orta Doğu ve Afrika bölgesini (MEA)  de içeren fintech ekosistemlerinde ortak bir eğilimin parçası haline geliyor.

Düzenleyici Sandbox, genel olarak bir ülkenin davranış düzenleyicisinin içinde yer alan ve fintech’lerin daha az katı yasal gereklilikler altında kontrollü piyasa testleri yapma ihtiyacını değerlendiren bir birim olarak tanımlanabilir. Çözümü, ilaç endüstrisinden ve yeni ilaçları test etmek için aşamalı sürece benzetebiliriz. Düzenleyici Sandbox’lar, bir ekosistem yaklaşımı ile düzenleyici inovasyondaki altyapı değişikliği arasındaki sınırda yer alır.

Orta Doğu’daki diğer ülkelerin bazıları da kendi düzenleyici Sandbox’larını oluşturdular. Örneğin 2019’da Suudi Arabistan, düzenleyici Sandbox’larının tasarımını duyurdu ve o zamandan beri aktif durumda. Geçtiğimiz yıl, Suudi Merkez Bankası’nın (SAMA), Manafa Capital, Funding Souq, Circles, Nayifat Finance ve Sahlah gibi şirketlerin de dahil olduğu dokuz fintech şirketini sandbox’a katılmaya davet ettiği açıklandı. Kum havuzu, BayanPay, Skyband ve Lindo Financing gibi fintech şirketlerini içeren 30 fintech’e ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de de düzenleyici Sandbox’la ilgili gelişmeler var. Türkiye’nin 2023 dijital stratejisi (Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi) teknolojik yeteneklerini nasıl geliştireceğini vurguluyor. Türkiye, bulut bilişim, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve açık kaynak girişimleri arasında bir ‘Ulusal Blok Zinciri Altyapısına’ sahip olmayı hedefliyor. Ülke, inovasyonu teşvik etmek ve kamu sektöründe blok zinciri uygulamak için bu altyapıyı inşa edecek.

2021, hem Orta Doğu’da hem de Afrika’da düzenleyici Sandbox, regtech ve daha geniş ekosistemi içeren fintech’te daha fazla ilerleme görmeye devam edecek. Olan zorluklara rağmen MEA, fintech ekosistemini daha da geliştirme ve olgunlaştırma potansiyeline sahiptir; düzenleyici Sandbox’lar da bunda büyük bir rol oynar.

Kaynak : https://thefintechtimes.com/an-overview-of-regulatory-sandboxes-in-the-middle-east-and-africa-region/

Add a comment