Ortalama Gerçek Aralık (ATR) Nedir?

Ortalama Gerçek Aralık (ATR) Nedir?

Kripto Teknik Analiz
Nisan 23, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
564
ATR, birçok indikatörün aksine fiyatın yönünü belirleyen bir araç değildir. ATR'nin asıl amacı, fiyattaki oynaklığı ölçmektir.
aa

Average True Range (ATR) yani Türkçe ile Ortalama Gerçek Aralık, teknik analizde kullanılan bir indikatördür. Birçok indikatörün aksine ATR, bir alış veya satış sinyali vermez.

Herhangi bir malın fiyatının, seçilen zaman aralığında ne kadar değişken olduğunu belirlemek amacıyla kullanılan ATR, aynı zamanda pozisyon açtıktan sonra stop price’ı belirlemede de yardımcı olmaktadır.

J. Welles Wilder tarafından ortaya çıkarılan bu indikatör; True Range, en güncel yüksek / düşük aralıkları ve gerekirse önceki kapanışlar dikkate alınarak hesaplanan bu indikatörde stop price genellikle aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

Stop Price = Pozisyon açılan fiyat - ATR*2

Stop price’ı ATR ile hesaplamanın arkasındaki mantık; pozisyon açıldığında volatiliteye uygun stop fiyatı verebilmektir.

Ortalama Gerçek Aralık, genellikle ana fiyat grafiği penceresinin altında tutulan kesintisiz bir çizgidir. Ortalama Gerçek Aralığı yorumlamanın yolu, ATR değeri ne kadar yüksekse, volatilite seviyesi o kadar yüksektir.

  • ATR için kullanılacak geriye bakma süresi yatırımcının takdirine bağlıdır, ancak 14 gün en yaygın olanıdır.
  • ATR değişken dönemlerle (günlük, haftalık, gün içi vb.) Kullanılabilir, ancak günlük genellikle kullanılan süredir.

Add a comment