Özel Anahtar(Private Key) Nedir?

Özel Anahtar(Private Key) Nedir?

Kripto101
Şubat 16, 2021 tarafından Alperen KANIK
1268
Özel anahtar(Private Key), kullanıcının kendi kripto para birimine erişmesine izin veren karmaşık bir şifreleme biçimidir. Özel anahtar(Private Key), bitcoin ve altcoinlerin ayrılmaz bir parçasıdır ve güvenlik yapısı, bir kullanıcıyı hırsızlıktan ve fonlara yetkisiz erişimden korumaya yardımcı olur.
1_yrGW1KubP_JKLR1CVg074g


Özel anahtar(Private Key), kullanıcının kendi kripto para birimine erişmesine izin veren karmaşık bir şifreleme biçimidir. Özel anahtar(Private Key), bitcoin ve altcoinlerin ayrılmaz bir parçasıdır ve güvenlik yapısı, bir kullanıcıyı hırsızlıktan ve fonlara yetkisiz erişimden korumaya yardımcı olur.

Özel Anahtarı(Private Key) Anlamak
Kripto para birimi ile uğraşırken, kullanıcıya genellikle Coin veya token gönderip alması için bir genel adres(public key) ve özel bir anahtar verilir. Açık adres, fonların yatırıldığı ve alındığı yerdir. Ancak, bir kullanıcının adresine jeton yatırmış olsa bile, benzersiz özel anahtar(Private Key) olmadan bunları geri çekemez. Genel anahtar(public key), karmaşık bir matematiksel algoritma aracılığıyla özel anahtardan oluşturulur. Ancak, bir ortak anahtardan özel bir anahtar oluşturarak süreci tersine çevirmek neredeyse imkansızdır.

Özel anahtar(Private Key), genellikle bir dizi alfasayısal karakter olarak gösterilen birkaç farklı biçimde olabilir ve bu da bir bilgisayar korsanının kırmasını zorlaştırır. Çoğu kullanıcı, cüzdan anahtarlarını 51 karakter içeren cüzdan içe aktarma biçiminde temsil eder. Genel adresi(public key) bir posta kutusu ve özel anahtarı kutunun anahtarı olarak düşünün. Postacı ve gerçekten herkes, posta kutusundaki açıklıktan mektuplar ve küçük paketler ekleyebilir. Ancak, posta kutusunun içeriğini alabilen tek kişi benzersiz anahtara sahip olandır. Bu nedenle, anahtarı güvende tutmak önemlidir, çünkü eğer çalınırsa veya izinsiz alınırsa, posta kutusu tehlikeye atılabilir.

Dijital cüzdan, bir kullanıcının özel anahtarını saklar. Bir işlem başlatıldığında, cüzdan yazılımı işlemi özel anahtarla(Private Key) işleyerek dijital bir imza oluşturur. Bu, herhangi bir işlem için geçerli bir imza oluşturmanın tek yolu özel anahtarı(Private Key) kullanmak olduğundan güvenli bir sistemi destekler. İmza, bir işlemin belirli bir kullanıcıdan geldiğini doğrulamak için kullanılır ve yayınlandıktan sonra işlemin değiştirilememesini sağlar. İşlem az da olsa değiştirilirse imza da değişir.

Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, para harcamak, çekmek veya transfer etmek için artık cüzdana erişemez. Bu nedenle, özel anahtar(Private Key)ı güvenli bir yere kaydetmek zorunludur. Özel anahtar(Private Key) içeren bir dijital cüzdanın saklanmasının birkaç yolu vardır. Özel anahtar(Private Key)lar, bir işlemin imzalanması gerektiğinde kolayca taranabilmesi için üzerlerinde özel anahtar(Private Key) ve QR kodu ile basılmış belgeler olan kağıt cüzdanlarda saklanabilir.

Özel anahtar(Private Key)lar, çevrimdışı özel anahtarlar(Private Key) oluşturmak ve güvenliğini sağlamak için akıllı kartlar veya USB aygıtları kullanan bir donanım cüzdanı kullanılarak da saklanabilir. Özel anahtar(Private Key)ları saklamak için çevrimdışı bir yazılım cüzdanı da kullanılabilir. Bu cüzdanın özel anahtar(Private Key)lar için çevrimdışı bir bölümü ve genel anahtarların(public key) saklandığı çevrimiçi bir bölümü vardır. Çevrimdışı bir yazılım cüzdanıyla, yeni bir işlem dijital olarak imzalanmak üzere çevrimdışına taşınır ve ardından kripto para birimi ağına yayınlanmak üzere tekrar çevrimiçine alınır.

Yukarıda bahsedilen bu tür depolamalar, özel anahtar(Private Key)lar çevrimdışı olarak saklandığından, soğuk depolama olarak adlandırılır. Diğer cüzdan türü olan sıcak cüzdan, özel anahtar(Private Key)ları internete bağlı cihazlarda veya sistemlerde saklar. Bu cüzdanların örnekleri arasında masaüstü cüzdanları (ör. Electrum), mobil cüzdanlar (ör. Breadwallet) ve web tabanlı cüzdanlar (ör. Coinbase) bulunur.

Add a comment