Pandeminin Fintech Endüstrisine Etkileri

Pandeminin Fintech Endüstrisine Etkileri

Fintech Haberleri
Şubat 10, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
618
Finans piyasalarının çökmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iflas başvurusunda bulunması ve koronavirüs salgını nedeniyle karantinada kalan tüm dünyayla birlikte, FinTech endüstrisinin geleceği belirsizleşti.
3D illustration of Coronavirus, virus which causes SARS and MERS, Middle East Respiratory Syndrome

Finans piyasalarının çökmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iflas başvurusunda bulunması ve koronavirüs salgını nedeniyle karantinada kalan tüm dünyayla birlikte, FinTech endüstrisinin geleceği belirsizleşti.


Tüketicileri paniğe sokan salgının artan etkisiyle, endüstrilerdeki neredeyse her iş alanı – öyle ya da böyle – sakat kaldı. Uzmanlar, salgından kaynaklanan ticari kayıpların üç ayda bir 320 milyar doları bulabileceğine inanıyor.


Küresel krizin ilk olmadığına ve son olmayacağına inanılıyor. FinTech şirketleri ve finans kurumları, bugün olanlardan öğrenmeye ve gelecekte olası bir tekrarlamaya hazırlanması için uyarılıyor. Herhangi bir piyasa krizinde olduğu gibi, yeni fırsatlar her zaman öyle ya da böyle ortaya çıkar.


Pandemiye Olumsuz Etkisi
Pandeminin neden olduğu korku, panik ve karantina, tüketici harcamalarını büyük ölçüde düşürdü. Seyahatler ve tüketici perakende satışları gibi ticari faaliyetlerdeki yavaşlama veya tamamen durma ile birlikte, ekonominin her seviyesinde işlem hacminin düşüş yaşaması bekleniyor. Bu, Fintech şirketleri tarafından, yanlışlıkla karlılıklarını ve değerlemelerini ‘kırmızıya’ koyacak olan düşük ücret tahsilatı ile sonuçlanacaktır. Visa ve MasterCard gibi Fintech devleri, beklenen satışlarını %4’e kadar düşürecek ve seyahatle ilgili harcamalarda yaklaşan yavaşlama hakkında hissedarları bilgilendirdi.


Ayrıca, yeni ve mevcut firmalardaki risk sermayesi finansmanının, yatırımcılar daha güvenli yatırımlara kaçarken, birleşme ve devralmaların kullanılamamasına neden olması yüzünden beklemeye alınması bekleniyor. Borsalarda işlem gören FinTech şirketleri için hisse fiyatlarındaki düşüş, sermaye maliyetinde bir artışı temsil eder. Yüksek fonlama maliyetlerinden endişe duyan yatırımcılarla birleştiğinde, piyasadaki hareketlilik daha düşük değerlemeler için bir tetikleyici olabilir.


Dünyanın dört bir yanındaki dev bankaların bazıları, finansal piyasalara yardımcı olmak ve yeni bir küresek durgunluğu engellemek için önlem olarak faiz oranlarını düşürdü. Talepteki düşüşün devam etmesinin sonucunda, bankalar faiz marjlarında önemli düşüşler yaşayacak ve müşterilerden de elde ettikleri gelirleri düşürecek.

Kaynak : https://globalfintechnews.com/the-effects-of-the-global-pandemic-on-the-fintech-industry/

Add a comment