Parçalı NFT (F-NFT) Nedir?

Parçalı NFT (F-NFT) Nedir?

Kripto101
Nisan 22, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
632
Parçalı NFT (F-NFT), geleneksel NFT'nin yapısının aksine; bir NFT'nin belirli bir kısmına sahip olmanızı sağlayan yapıdır.
aa

Türkçesiyle “Parçalı NFT” olarak adlandırdığımız  Fractional NFT (F-NFT) yapısı, NFT’lerin günlük hayata entegrasyonu adına atılmış büyük adımlardan biri olarak gözüküyor. Bilindiği üzere birçok NFT fütüristi, söz konusu dijital varlıkların sinema bileti, yetkinlik sertifikası veya mezuniyet belgesi gibi günlük hayattaki kağıt belgelerin yerini alacağını düşünüyor.

Her ne kadar tekil ve kişiye özel kağıtlarda NFT’lerin kullanılması mantıklı gelse de; genel bağlamda kağıt işlerini blokzincirine taşımak istediğimiz zaman, NFT’ler malesef bu ihtiyacı karşılayamıyor. Bunun aslında tek bir sebebi var; NFT’lerin bölünemez oluşu.

NFT’lerin en büyük özelliklerinden biri olan “bölünemezlik” mentalitesi, aynı zamanda onları gündelik kağıt işlerinde kullanmamızı zorlaştıran yapılardan bir tanesi. İnsanların bir arada yaşadığı sosyal ve bürokratik ekosistemde kişiye özel kağıtlar kadar hisseli kağıtlar da büyük ve önemli bir yer kaplıyor. Hissedarı birden fazla kişi olan bir yerin, tapusu üzerine konuşmak buna verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Bu tapuyu, NFT olarak yayınlayamayız çünkü NFT’lerin sahibi tektir ve bu herhangi bir NFT eserinin her daim yüzde yüzüne sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Parçalı NFT, bu teknik sorunu ortadan kaldıran ve NFT kullanımını gündelik hayata daha rahat entegre edebilmemizi sağlayacak bir yapı aslında. Parçalı NFT sayesinde bir NFT’nin birden fazla paydaşı olabilmekte ve söz konusu paydaşlar, ortak oldukları NFT üzerinden elde ettiği her karı veya zararı otomatik olarak paylaşmaktadır.

Duyurulduğu zaman NFT’ler kadar büyük bir etki yaratmasa da parçalı NFT’ler, kağıt işlerini blokzincirine taşıma kısmında oldukça yararlı olacağa benziyor.

Add a comment