Proof of Burn Nedir?

Proof of Burn Nedir?

Kripto101
Şubat 13, 2021 tarafından Alperen KANIK
947
Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerin blockchain ağının gerçek ve geçerli durumu hakkında bir anlaşmaya varmasını sağlamak için bir blockchain ağı tarafından uygulanan birkaç fikir birliği(konsensus) mekanizması algoritmasından biridir. Bu algoritma, herhangi bir kripto para biriminin çift harcama(double spending) olasılığını önlemek için uygulanır.
proofofburn


Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerin blockchain ağının gerçek ve geçerli durumu hakkında bir anlaşmaya varmasını sağlamak için bir blockchain ağı tarafından uygulanan birkaç fikir birliği(konsensus) mekanizması algoritmasından biridir. Bu algoritma, herhangi bir kripto para biriminin çift harcama(double spending) olasılığını önlemek için uygulanır.

Proof of Burn, madencilerin ellerinde bulunan madeni paraları kendilerine madencilik hakkı veren “yakma” ilkesini izler.

Kripto para birimleri, blok zincirlerinde depolanan verileri doğrulamak için “Proof of Burn” adı verilen bir yöntem de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılabilir.
.
İş kanıtı(Proof Of Work) ve hissenin kanıtı (Proof of Stake), bir blok zincirinde dolandırıcılık faaliyetini önlemek için kullanılan yöntemlerdir; Proof of work, orijinal ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin tarafından kullanılan sistemdir.

İspat Sistemlerini Anlamak
Blok zinciri, bir kripto para biriminin birincil veritabanıdır. Bloklar üzerindeki işlemle ilgili tüm bilgileri tutar ve bu bloklar, blok zincirinin veri depolama birimleri olarak işlev görür. Bir blok, yalnızca blok zinciri düğümleri, düğümlerin geçerli olduğunu düşündüğü bir dizi işlem üzerinde anlaştığında yazılır.

Blockchain ağının özerk ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle, katılan düğümlerin yalnızca geçerli işlemler üzerinde anlaşmasını sağlamak için otomatik bir mekanizma gereklidir. Bu önemli görev, fikir birliği mekanizması algoritmaları tarafından gerçekleştirilir.

Proof Of Work(POW)
En iyi bilinen fikir birliği üreten algoritmalara Proof Of Work (POW) denir. Bir POW sisteminde, madenciler blok zincirini güncelledikleri için ödüllendirilir. Bu, matematiksel bir denklemi çözmek için hesaplama gücünü kullanmayı gerektirir ve parasal bir ödülle sonuçlanır. Orijinal ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, POW sistemini kullanır.

Bir madenci, kriptografik bulmacayı çözmek için gerekli olan bilgi işlem ekipmanı için ne kadar öderse, blokları çıkarma hakkını elde etme şansı o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, POW , maliyetli madencilik donanım cihazları gerektirir ve bu yöntem, yüksek güç tüketimi nedeniyle oldukça masraflıdır.

POW yöntemi çok yoğun kaynak gerektirdiğinden çok verimli değildir. Sonuç olarak, Bitcoin dahil olmak üzere POW para birimleri, değiştirilebilir bir araç olarak pek kullanışlı değildir.

Proof Of Stake
Proof Of Stake (PoS), madencilik haklarını madencilere kripto para biriminde tuttukları paylarla orantılı olarak tahsis eden başka bir algoritmadır.

Bu sistemde, blok zinciri, bloklar üretmek ve onaylamak için yerel ağ tokenlerini blok zincirine kilitleyerek “hisseden” rastgele seçilen bir grup onaylayıcı tarafından korunur.

Ne yazık ki, POS sistemlerinin daha karmaşık yapısı onları saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir , bir POS sisteminde en büyük madeni para sahiplerine gittikçe daha fazla aktığı için, ne kadar zengin olursanız, o kadar blok ekleme hakkı elde eder ve ödüllendirilirsiniz.

Proof Of Burn
Proof Of Burn (POB), bir POW sisteminin yüksek enerji tüketimi sorununu ele almaya çalışan alternatif bir fikir birliği algoritmasıdır.

POB genellikle enerji israfı olmayan bir POW sistemi olarak adlandırılır. Madencilerin sanal para jetonlarını “yakmalarına” izin verme prensibiyle çalışır. Daha sonra yakılan madeni paralarla orantılı olarak blok yazma hakkı verilir.

Madeni paraları yakmak için madenciler onları doğrulanabilir harcanamaz bir adrese gönderirler. Bu işlem çok fazla kaynak tüketmez (yakılan madeni paralar dışında) ve ağın aktif ve çevik kalmasını sağlar. Uygulamaya bağlı olarak, madencilerin yerel para birimini veya Bitcoin gibi alternatif bir zincirin para birimini yakmalarına izin verilir. Karşılığında, blok zincirinin yerel para birimi karşılığında bir ödül alırlar.

Erken benimseyenler için haksız avantaj olasılığını önlemek için POB sistemi, madencilik gücünü korumak için kripto para birimi paralarının periyodik olarak yakılmasını teşvik eden bir mekanizma uyguladı. Her yeni blok çıkarıldığında yanmış madeni paraların gücü “azalır” veya kısmen azalır. Bu, bir kerelik erken yatırım yerine madencilerin düzenli faaliyetlerini teşvik eder. Rekabet üstünlüğünü korumak için madencilerin ayrıca periyodik yayın yapması gerekebilir. teknoloji ilerledikçe daha iyi ekipmana yatırım yapmak.

Proof of Burn Örneği
POB uygulaması özelleştirilebilir. Örneğin, POB kullanan sanal bir para birimi ağı olan Slimcoin, bir madencinin yalnızca bir sonraki blok için rekabet etme hakkı vermekle kalmayıp aynı zamanda en azından daha uzun bir süre boyunca blok alma şansı veren coinleri yakmasına izin verir.

Esasen, Slimcoin’in POB uygulaması üç algoritmayı birleştirir: POW, POS ve temel POB kavramı. Bozuk para yakma işlemi POW kullanır; ne kadar çok jeton yakılırsa o kadar çok şans kazanılır, böylece POS sağlanır; ve tüm ekosistem POB konseptinin çevresinde gelişir.

Add a comment