Proof of Stake (PoS) Nedir?

Proof of Stake (PoS) Nedir?

Kripto101
Şubat 13, 2021 tarafından Alperen KANIK
872
Proof of Stake (PoS) Nedir? Proof of Stake (PoS) kavramı, bir kişinin blok işlemlerini elinde tuttuğu jetona göre madencilik yapabileceğini veya doğrulayabileceğini belirtir. Bu, bir madencinin sahip olduğu Bitcoin veya altcoin ne kadar fazlaysa, madencilik gücünün o kadar fazla olduğu anlamına gelir.
proofofstake


Proof of Stake (PoS) kavramı, bir kişinin blok işlemlerini elinde tuttuğu jetona göre madencilik yapabileceğini veya doğrulayabileceğini belirtir. Bu, bir madencinin sahip olduğu Bitcoin veya altcoin ne kadar fazlaysa, madencilik gücünün o kadar fazla olduğu anlamına gelir.

Proof of Stake (POS) ile Bitcoin madencileri, bir madencinin sahip olduğu Bitcoin miktarına bağlı olarak blok işlemlerini doğrulayabilir.
Proof of Stake (POS), işlemleri onaylamak ve zincire yeni bloklar eklemek için kullanılan Blockchain teknolojisindeki orijinal fikir birliği algoritması olan Proof of Work’e (POW) alternatif olarak oluşturulmuştur.


Proof of Work (POW) büyük miktarda enerji gerektirir ve madencilerin nihayetinde masraflarını karşılamak için kripto paralarını satmaları gerekir; Proof of Stake (PoS), bir madenci tarafından tutulan paraların yüzdesine göre madencilik gücü verir.

Proof of Stake’i (PoS) Anlamak
Proof of Stake,Proof of Work’e (PoW) alternatif olarak, içsel sorunları çözmek için oluşturuldu. Bir işlem başlatıldığında, işlem verileri maksimum 1 megabayt kapasiteli bir bloğa yerleştirilir ve ardından ağ üzerindeki birden çok bilgisayar veya düğümde kopyalanır. Düğümler, blok zincirinin yönetim organıdır ve her bloktaki işlemlerin meşrutiyetini doğrular. Doğrulama adımını gerçekleştirmek için, düğümlerin veya madencilerin iş probleminin kanıtı olarak bilinen hesaplamalı bir bulmacayı çözmeleri gerekir. Her yeni blokta işlem probleminin şifresini çözen ilk madenci ödüllendirilir. Bir işlem bloğu doğrulandıktan sonra, halka açık şeffaf bir defter olan blok zincirine eklenir.

PoW sisteminde madenciler genellikle elde ettikleri ödülleri itibari para karşılığında satarlar ve bu da kripto para biriminin fiyatında düşüşe neden olur.

Proof of Stake (PoS), madencilik gücünü bir madenci tarafından tutulan kripto paraların oranına atfederek bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde, PoW bulmacalarına cevap vermek için enerji kullanmak yerine, bir PoS madencisi, sahiplik hissesini yansıtan bir işlem yüzdesi ile madenciliği yapmakla sınırlıdır. Örneğin, mevcut Bitcoin’in% 3’üne sahip olan bir madenci teorik olarak blokların yalnızca% 3’ünü çıkarabilir.

Ağ Saldırısı Riski
Bitcoin PoW sistemini kullanıyor ve bu nedenle potansiyel bir Commons Tragedy’sine karşı hassastır. Commons Trajedisi, madencilikten çok az blok ödülü alması veya hiç blok ödülü olmaması nedeniyle daha az bitcoin madencisinin bulunacağı zamanın gelecekteki bir noktasını ifade eder. Kullanıcılar işlemleri için daha düşük ücretler ödemeyi tercih ettikçe zamanla azalacak olan işlem ücretlerinden gelecektir. kripto paralar için gerekenden daha az madenci ile ağ,% 51 saldırısına karşı daha savunmasız hale gelecektir. % 51 saldırısı, bir madenci veya madencilik havuzunun ağın hesaplama gücünün % 51’ini kontrol etmesi ve ağdaki diğerlerinin işlemlerini geçersiz kılarken kendisi için hileli işlem blokları oluşturmasıdır.

PoS ile saldırganın,% 51’lik bir saldırı gerçekleştirmek için kripto para biriminin% 51’ini elde etmesi gerekir. Proof of Stake, kripto para biriminde% 51 hisseye sahip bir madencinin ağa saldırmasını dezavantajlı hale getirerek bu ‘trajediyi’ önler. Saygın bir dijital kripto paranın% 51’ini biriktirmek zor ve pahalı olsa da, kripto parada% 51 hisseye sahip bir madenci, çoğunluk hissesine sahip olduğu bir ağa saldırmak onun elindeki paranın değer kaybetmesine neden olacaktır. Kripto para biriminin değeri düşerse, bu, sahip olduğu varlıkların değerinin de düşeceği anlamına gelir ve bu nedenle çoğunluk hissesi sahibi, güvenli bir ağı sürdürmek için daha fazla teşvik edilir.

Bitcoin’e ek olarak Litecoin (LTC) de PoW yöntemini kullanır. Nxt (NXT), PoS yöntemini kullanan bir kriptocoin örneğidir. Peercoin (PPC) gibi bazı kripto paralar, her iki yöntemin de dahil edildiği karma bir sistem kullanır.

Add a comment