Ripple ve XRP Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

Ripple ve XRP Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

Kripto Para Haberleri
Ocak 27, 2021 tarafından
606
XRP’yi piyasaya süren Ripple Labs, Florida merkezli alıcı Tyler Toomey adına açılan bir başka toplu dava ile karşı karşıya kaldı. Şirket ...
ripple-ve-xrp-yeni-bir-dava-ile-karsi-karsiya-NtJOvIjO.jpg

XRP’yi piyasaya süren Ripple Labs, Florida merkezli alıcı Tyler Toomey adına açılan bir başka toplu dava ile karşı karşıya kaldı. Şirket, herhangi bir kısıtlama getirmeden perakende yatırımcılara XRP sunarak, Florida Menkul Kıymetler ve Yatırımcı Koruma Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor.

Bir U.Today haberine göre, Ripple’ın kurumsal iş masrafları, şirketi XRP’yi “mümkün olduğu kadar geniş çapta” satmaya ve arzını ve likiditesini kontrol etmeye zorladı. Başka bir deyişle, Ripple’ın gelirinin ezici çoğunluğu XRP satışlarından (1 milyar doların üzerinde) geldi ve Ripple, operasyonlarını bu satışlar ile finanse etti.

Davada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bireysel bir davalı olarak yer alıyor ve Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar belirli dönemlerde XRP satışlarını duraklatma yoluyla fiyatı manipüle ettiği ve bu şekilde yaklaşık 150 milyon dolar değerinde kar elde ettiği iddia ediliyor:

“Nisan 2017 ile en azından Aralık 2019 arasında çeşitli zamanlarda Garlinghouse, XRP’nin piyasa fiyatını düşürmekten kaçınmak amacıyla XRP’nin piyasa fiyatı düştüğü için XRP satışlarını da duraklattı.”

Garlinghouse, CNBC’de XRP’de uzun vadeli düşündüğünü söylemesine ve Bloomberg röportajında ​​piyasa değerinin potansiyel olarak “trilyonlarca dolara” ulaşabileceğini tahmin etmesine rağmen satışlarla bir servet kazanmıştı.

Garlinghouse, Ripple’ın XRP’yi yatırımcıların potansiyel olarak kâr elde edebilecekleri bir yatırım olarak pazarlama çabalarının bir sözcüsü olarak öne çıktı. Garlinghouse, yatırımcılara sık sık XRP’ye yatırım yaptığını ve bu yatırım konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Ripple’ın Yasal Sorunları Artıyor

Ripple Labs, Mayıs 2018’de baş davacı Bradley Sostack tarafından açılan benzer bir toplu dava ile daha mücadele ediyor. Dava neredeyse üç yıldır sürüyor.

Şirketin yasal sorunları ise, Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildikten sonra farklı bir boyuta taşındı. Şirket ayrıca Aralık 2019’da şirketteki öz sermayesini geri almak isteyen büyük varlık yöneticisi Tetragon tarafından da dava edilmişti.

Kaynak : https://www.coinkolik.com/ripple-ve-xrp-yeni-bir-dava-ile-karsi-karsiya/

Add a comment