Röportaj: Kangal Token Nedir?

Röportaj: Kangal Token Nedir?

Kripto Para Haberleri
Şubat 26, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
1108
Türk yazılımcı ve tasarımcıların bir araya gelerek ortaya çıkarttıkları bir "şaka tokenı" olan KangalToken hakkında, kurucularından biriyle bir röportaj yaptık.
kangaltoken

Bir internet meme’i olarak ortaya çıkan Dogecoin’in gördüğü ilgi, beraberinde bir çok “meme coin” getirmişti. 4 Türk yazılımcı ve tasarımcının bir araya gelip ortaya koyduğu Kangal Token da bunlardan biri. Meme coinlere olan ilgiyi fark eden ve blok zinciri teknolojilerine ilgili olan 4 kişinin bir araya gelip ortaya çıkarttığı Kangal Token, bu yazının yazıldığı sırada piyasada 0.00002477 Türk Lirası’ndan işlem görüyor.

Kangal Token’ın kurucu üyeleri şu anda isimlerini gizli tutmak istiyorlar. Analiz Kripto ekibi olarak KangalToken’ın kurucularından biriyle bir röportaj yapma fırsatımız oldu. Keyifli okumalar dileriz.

Kangal Token fikri neye dayanarak çıktı?

Kangal’ın arkasında iki sebep var: İlki Dogecoin ve diğer meme-token’lara (Shiba, Feg, …) olan ilgiyi görmemiz. İkincisi de ekip olarak kripto paralara ve Blockchain teknolojisine ilgili olmamız ve kendimizi bu alanda denemek için bir proje yapmak istememiz.

Kangal Token’ın kurucularını biraz tanıyabilir miyiz?

Kurucu takım yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan 4 kişilik bir ekip. Kangal şu anda hepimizin yan projesi olarak devam ediyor, tam zamanlı işlerimize devam ediyoruz. 2015’ten beri kripto para piyasasında hem yatırımcı olarak, hem de global kripto para projelerinde çalışan olarak yer almış kişiler olarak, kendi merkeziyetsiz uygulamalarımızı geliştirmeyi CryptoKitties’in çıkışından beri istiyorduk. Kangal bunun ilk adımı oldu. Denemek istediğimiz teknolojileri Kangal üzerine inşa etmeyi planlıyoruz.

Kangal Token hangi altyapıyla çalışıyor ve yatırımcılarına ne vaad ediyor?

Ethereum ve BSC altyapısını kullanıyoruz, token tipleri ERC-20 ve BEP-20. Dogecoin ya da herhangi başka bir meme-coin’den daha fazlasını kesinlikle vadetmiyoruz. Yatırım aracı olarak görülmesi doğru olmaz. Şu anda özellikle globaldeki ilgiyi de beklemiyorduk açıkcası üzerinde calışırken, bizim için sürpriz oldu. Türk yatırımcısına da ısrarla Metamask ve merkeziyetsiz borsa kullanmayı bilmiyorlarsa almamalarını tavsiye ediyoruz, çok yanlış beklentilerle Telegram grubuna gelenler oluyor çünkü.

Kangal’ın durumu ve planladığımız geliştirmeleri detaylandırdığımız bir Litepaper üzerinde çalışıyoruz ve bu hafta yayınlamayı hedefliyoruz.

KangalToken projesini nasıl adil ve güvenli tutuyorsunuz?

Kangal’ın toplam, maksimum ve dolaşan arzı 100 milyar. Bunun tamamı Uniswap’teki başlangıç ETH/KANGAL havuzuna koyuldu ve havuz 10 yıllığına Unicrypt üzerinde kilitlendi. Bu bizim havuzu kapat(a)mayacağımızın garantisi anlamına geliyor. kangaltoken.com’da Kanıtlar bölümünde ilgili kilidin linkini bulabilirsiniz. Bunu Kangal sahiplerinin swap’ladıkları tutarı geri satabilmelerini garanti altına almak için yaptık. Ayrıca takım (veya presale, marketing, …) için ayrılan bir kısım da yok. Biz de kişisel olarak Uniswap üzerinden satın aldık. Hatta ilk $KANGAL’ların sahibi bile değiliz, bizden önce Uniswap’teki yeni listelemeleri takip eden birkaç kişi satın almış oldu ve Telegram’daki topluluğun da ilk üyeleri oldular.

Şu an herhangi bir yerde işlem görüyor mu?

Kangal şu an merkeziyetsiz borsalarda işlem görüyor. Ethereum mainnet’de Uniswap, Binance Smart Chain’de Burgerswap ve Pancakeswap üzerinden swap edilebilir durumda.

İlk önce Ethereum üzerinde işleme başladık ama daha sonra buradaki network fee’lerin yüksekliği nedeniyle BSC’ye de Burgerswap bridge özelliği üzerinden geciş yaptık. Her iki token da birbirine çevirilebiliyor Burgerswap üzerinden. İlgilenenler bununla ilgili kontrat adreslerine websitemizden ulaşılabilir.

Kangal Token’ı nasıl alabiliriz?

Yukarıdaki saydığım DEX(decentralized exchange)’ler üzerinden alabilirsiniz.

Almak isteyenlere de öncelikle merkeziyetsiz borsalar ve cüzdan yönetimi konusunda araştırma yapmalarını öneriyoruz. Merkezi bir borsa üzerinden satın alma işlemi kadar kolay değil ve kimsenin yanlış bir işlem yaparak ya da farklı beklentilere girerek maddi kayba uğramasını istemeyiz. Tekrar hatırlatmak istiyoruz ki Kangal sadece 4 arkadaşın kendi teknik birikimini yansıtmayı ve sınırlarını görmeyi denediği bir meme-token. Marketing’e ağırlık vermememizin sebebi de bu. Aya da gitse, yere de çakılsa biz mutlu olacağız; fiyat bize anlam ifade etmiyor. Almak isteyenlere de ciddi miktarda yatırım yapmalarını önermiyoruz.

Add a comment