RTX 3060 Ether Madenciliği Yanlışlıkla Nvidia’nın Kendi Güncellemesiyle Açıldı

RTX 3060 Ether Madenciliği Yanlışlıkla Nvidia’nın Kendi Güncellemesiyle Açıldı

Kripto Para Haberleri
Mart 17, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
873
Nvidia'nın kendi yazılım güncellemesi yanlışlıkla RTX 3060'ın Ether madenciliği hash oranı sınırlayıcısını kaldırdı.
DSC00697.0-1

Nvidia’nın kendi yazılım güncellemesi yanlışlıkla RTX 3060’ın Ether madenciliği hash oranı sınırlayıcısını kaldırdı.

Nvidia tarafından yayınlanan bir yazılım güncellemesi, firmanın kendi GeForce RTX 3060 grafik kartına yerleştirdiği Ether (ETH) madencilik bloğunu yanlışlıkla atladı.

Bir Nvidia sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, en son 470.05 sürücü güncellemesinin yanlışlıkla yalnızca Nvidia geliştiricileri tarafından kullanılması amaçlanan ve hash rate sınırlayıcının kaldırılmasına izin veren bir kodla yayınlandığını doğruladı.

The Verge tarafından bildirildiği üzere bir Nvidia sözcüsü, “Bir geliştirici sürücüsü yanlışlıkla dahili geliştirme için kullanılan ve bazı yapılandırmalarda RTX 3060 üzerindeki hash oranı sınırlayıcıyı kaldıran bir kod ekledi” dedi.

Şubat ayında Nvidia, kripto madencilerinin neden olduğu talep kaynaklı bir kıtlığı önlemek için RTX 3060 serisi grafik kartlarının Ether madenciliği etkinliğini kasıtlı olarak engellemeye karar verdi. Donanım, yazılım ve bilgisayar bellenimi arasındaki üç yönlü bir el sıkışmasının, kartın Ether madenciliği yapmak için kullanıldığında tanınmasını ve hesaplama gücünü saniyede 50 megahertz’den 25 MH/s’ye kadar yarıya indirmesini sağlaması gerekiyordu.

Ancak kartın hash rate sınırlayıcısının atlanmasına izin veren arka kapı yazılım tarafından geldi ve Nvidia’nın kendisi tarafından serbest bırakıldı. Sorun yaratan beta güncellemesi o zamandan beri yazılım şirketi tarafından çekildi, ancak sürümleri zaten internete çıkmıştı.

Salı günü başka bir yerde, HardwareLuxx teknoloji web sitesinden Andreas Schilling, bir bilgisayarın BIOS’unda hash rate sınırlayıcısını atlamak için özel düzenlemelerin gerekli olduğu raporlarını test etti. Sürücü 470.05’i özel ve standart bir BIOS ile test ettikten sonra, Schilling özel bir modifikasyona gerek olmadığını ve Nvidia’nın sürücüsünün hash rate sınırlayıcısını kendisi kaldırdığını doğruladı.

Haberler yalnızca grafik kartlarını yükseltmeyi bekleyen oyuncuların sefaletini birleştirirken, Nvidia’nın gafı, Ether madencilerinin bir sonraki GPU tedarikini tüketmesine neden olmayabilir. Hexus’a göre, en son raporlar, etkilenen sürücünün bir seferde yalnızca bir RTX 3060’ın kilidini açabileceğini ve en azından şimdilik büyük madencilik çiftliklerinde kullanım için uygun olmadığını gösteriyor.

İlk söylentiler, geçen Çarşamba günü özel bir modifikasyonun RTX 3060’ın hash oranı sınırlayıcısını atlayarak Ether’i tam kapasitede çıkarmasına izin verdiğini ileri sürdü. Daha sonra, modun kartın özel olarak Ether madenciliği yapmasını sağlamadığı, ancak başka bir GPU ile mayınlanabilir kripto para birimi Ravencoin (RVN) madenciliğini mümkün kılmak için donatıldığı ortaya çıktı.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/rtx-3060-ether-mining-accidentally-unlocked-by-nvidia-s-own-update

Add a comment