Rus Güvenlik Servisi, Borsaların Veri Paylaşmasını İstiyor

Rus Güvenlik Servisi, Borsaların Veri Paylaşmasını İstiyor

Kripto Para Haberleri
Nisan 29, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
488
Önlem, lisanssız kripto hizmetlerinin reklamına ilişkin önerilen bir yasakla birlikte geliyor.
aa

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve İçişleri Bakanlığı (MVD) , ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen ve yakında çıkacak olan “kripto faturası” hakkındaki inceleme notlarını sundu. Emniyet teşkilatları, kripto firmalarının müfettişlerle işlem verilerini paylaşmalarını zorunlu kılmak ve dijital varlıklara el konulabilecek şartları netleştirmek için baskı yapıyor. 

Perşembe günü, yerel İzvestia gazetesi  inceleme notlarının içeriği hakkında, güvenlik servisi ve polis bakanlığının Maliye Bakanlığı’nın “Dijital para birimiyle ilgili” tasarı taslağına başvurduğunu bildirdi. Bazı tekliflerin bakanlık tarafından kabul edildiği, bazılarının ise geri çevrildiği bildirildi.

Maliye Bakanlığı, FSB’nin kripto hizmet sağlayıcılarını yalnızca mahkemelerle değil, aynı zamanda suç araştırmacılarıyla da bilgi paylaşmaya zorlama önerisini onayladı. Ayrıca, kripto işlem verilerini depolamak için bir dizi gereksinimin açıklığa kavuşturulması gerektiğine de karar verdi.

MVD’den başka bir açıklama geldi ve tasarının kripto varlıklarına el konulması ve depolanmasıyla ilgili prosedürel ayrıntılardan yoksun olduğunu belirtti. Federal Vergi Servisi (FNS) ayrıca, lisanssız borsalar ve cüzdanlar için gereksinimlerin sıkılaştırılmasına yönelik bir teklife katkıda bulundu – bu tür hizmetlerin reklamını yapmak yasa dışı olacaktır. Bu öneriler Maliye Bakanlığı tarafından da kabul edildi.

Bakanlığın kabul etmediği şey, FSB’nin mayınlı herhangi bir para biriminin lisanslı borsalara zorunlu olarak işlenmesi ve Kara Para Aklamayı Önleme mevzuatının madenciliğe uygulanması önerisiydi.

Maliye Bakanlığı, kripto kullanıcılarını ve yatırımcıları korkutup kaçırabileceğinden, bu noktada “aşırı ayrıntılı ve sıkı düzenlemeyi” uygulanabilir olarak nitelendirdi. Bakanlık, FNS’nin bankaların lisanssız kuruluşlarla kripto işlemleri yapmasına izin vermeme fikrinin daha fazla tartışmayı hak ettiğini söyledi.

Devlet Duması Mali Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a göre, “kripto fatura”nın nihai taslağının Mayıs ayında meclise sunulması bekleniyor.

Reuters’in geçen hafta Bölge kripto borsası başkanı Binance’in , Rusya’nın finansal istihbarat birimi Rosfinmonitoring’e, potansiyel olarak muhalefet aktivisti Alexei Navalny’ye yapılan bağışlarla ilgili müşteri verilerini sağlamayı kabul ettiğini bildirdi. Şirket  , blog yazısında bu iddiayı “kategorik olarak yanlış” olarak nitelendirdi.

Add a comment