SETL’dan Açık Kaynak Blokchain Kodu

SETL’dan Açık Kaynak Blokchain Kodu

Fintech Haberleri
Ekim 28, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
537
SETL, tescilli bir platforma güvenmekten çekinen bankalar tarafından dağıtılmış defter teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmak amacıyla blockchain araç seti Portl'yi açık kaynak olarak kullanıyor.
opencode-cyclone-1-6

SETL, tescilli bir platforma güvenmekten çekinen bankalar tarafından dağıtılmış defter teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmak amacıyla blockchain araç seti Portl’yi açık kaynak olarak kullanıyor.

Portl, finansal kurumların mevcut altyapılar ile Corda, Besu, Fabric, DAML ve SETL’nin kendi defterini içeren bir dizi kurumsal muhasebe teknolojisi arasında birlikte çalışan uygulamalar oluşturması için izinli bir araç seti sağlar.

Tüm yutturmacalara rağmen, bankalar ve finans kurumları blok zinciri uygulamalarını karlı üretime sokmak için mücadele ediyor. Geçen yıl Mayıs ayında iflas başvurusunda bulunduktan sonra yönetimden çıkan SETL, açık kaynağa geçişin müşterileri canlı uygulamaya geçiş yapmaya ikna etmeye yardımcı olacağını umuyor.

SETL CEO’su Philippe Morel şunları söylüyor: “DLT çözümlerinin potansiyeli hala önemli ölçüde yetersiz kullanılıyor. Açık kaynaklı ve tamamen birlikte çalışabilir Portl çerçevemizle, DLT tabanlı çözümlerin daha geniş çapta benimsenmesine katkıda bulunmayı umuyoruz.”

Portl çerçevesi, bir dizi kurumsal defter için normalleştirme katmanı, açık kaynaklı Camunda motoruna dayalı bir BPMN2 iş akışı ortamı ve Swift ile ISO15022/ISO20022 entegrasyonu içerir. SETL, mevcut sistemlerle entegrasyonu kolaylaştırmak için süreçler arası iletişimin ana omurgası olarak açık kaynaklı, yüksek hacimli olay motoru Kafka’yı benimsemiştir.

SETL baş mühendisi Anthony Culligan, şu yorumu yapıyor: “Kafka ve Camunda gibi yüksek kapasiteli ve savaşta sertleştirilmiş bileşenleri kullanmamız, finans kurumlarının aldığı teknoloji yolculuğu ile uyumludur. Porrtl, defter inovasyonu ile iş entegrasyonu arasındaki boşluğu doldurarak gerçek POC’den canlı operasyona geçiş yapmak için DLT’nin faydaları.”

Hareket, SETL’nin kurumsal destekçileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Citi Menkul Kıymetler Hizmetleri küresel teknoloji başkanı Joerg Günther şöyle diyor: “SETL ile birkaç yıldır çalışıyoruz ve çözümlerini Menkul Kıymet Hizmetleri işimizde devreye alma sürecindeyiz. SETL’nin teknolojisini açık kaynaklı hale getirme ve birlikte çalışabilirliği sağlama stratejisi, DLT kullanım senaryolarının ölçeklenebilirliğini sağlamak için olumlu bir adımdır.”

Kaynak : SETL open sources blockchain code (finextra.com)

Add a comment