Siber Suçlular Yeni Siber Tehdit Dalgası Başlatmak İçin Covid-19’u Kullanıyor

Siber Suçlular Yeni Siber Tehdit Dalgası Başlatmak İçin Covid-19’u Kullanıyor

Fintech Haberleri
Mart 21, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
707
2020'de dünyayı kasıp kavuran salgın herkesin hayatını değiştirdi. Bazı meşru şirketler, ürünleri evden çalışırken kullanılacak şekilde uyarlamak gibi salgının etkilerinden yararlanabilmiş olsalar da, birçok bilgisayar korsanı ve dolandırıcı da bunu bir fırsat olarak görerek suçluların Covid'den yararlandığı yeni bir siber tehditler dalgasına yol açıyor.
adsiz-tasarim-4-563

2020’de dünyayı kasıp kavuran salgın herkesin hayatını değiştirdi. Bazı meşru şirketler, ürünleri evden çalışırken kullanılacak şekilde uyarlamak gibi salgının etkilerinden yararlanabilmiş olsalar da, birçok bilgisayar korsanı ve dolandırıcı da bunu bir fırsat olarak görerek suçluların Covid’den yararlandığı yeni bir siber tehditler dalgasına yol açıyor.

Atlas VPN ekibinin analiz ettiği verilere göre 2020 yılında 16,4 milyon Covid-19 bağlantılı siber tehdit tespit edildi.

 Atlas VPN COO’su Rachel Welch durumla ilgili düşüncelerini paylaşıyor: “Pandemi, siber suçlular için mükemmel bir ortam yarattı. Her şeyden önce, birçok şirket uzaktan çalışmaya geçmek zorunda kaldı ve daha az hazırlıklı olanlar çevrimiçi saldırganlar için hızlı bir kazanç haline geldi. İkinci olarak, genel panik ve salgın korkusu, insanları bu tür tehditlere karşı daha duyarlı hale getirdi. “

Totalde, Covid-19 çevrimiçi tehdidinin %28’i veya 4,6 milyonu, nüfus bakımından en büyük üç Avrupa ülkesinden geldi: Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık. Ayrıca en çok Covid-19 vakası görülen ilk on ülke arasında yer alıyorlar.

Peki Ne Yapabiliriz?

Covid uygulamalarına karşı dikkatli olun. Güvenilmeyen veya bilinmeyen bir kaynaktan asla uygulama indirmeyin. Bu tür uygulamalar kötü amaçlı yazılımları veya casus yazılımları gizleyebilir. Uygulamanın Covid’e karşı korunmanıza yardımcı olduğunu iddia etmesi, onu inandırıcı yapmaz. Aynı tavsiye diğer dosyalar için de geçerlidir.

Şüpheli linklere tıklamayın. Spam ve kötü niyetli URL’ler, Covid temalı siber tehditlerin çoğunu oluşturur. Siber suçlular genellikle dikkat çekici mesajlar, acil bir dil ve bağlantılarına tıklamanızı sağlamak için gerçek olamayacak kadar iyi sözler kullanırlar. Ancak, bunu yaparsanız, cihazınıza kötü amaçlı yazılım yükleyebilirsiniz.

Yazılımınızı güncel tutun. En son güvenlik yamalarını içerdiğinden emin olmak için her zaman cihazlarınızdaki yazılımı mümkün olan en kısa sürede güncelleyin. Siber suçlular her zaman istismar edecek güvenlik açıkları ararlar, onlara şans vermeyin.

Dosyalarınızı yedekleyin. Düzenli olarak dosyalarınızın kopyalarını aldığınızdan emin olun. Bu şekilde, dosyalarınızın saldırıya uğradığı en kötü senaryoyu yaşasanız bile, yedekleriniz olur.

Kaynak : https://thefintechtimes.com/criminals-use-covid-19-to-launch-new-wave-of-cyber-threats/

Add a comment