Sıcak Cüzdan(Hot Wallet) Nedir?

Sıcak Cüzdan(Hot Wallet) Nedir?

Kripto101
Şubat 17, 2021 tarafından Alperen KANIK
1387
Sıcak Cüzdan(Hot Wallet) Nedir? Sıcak cüzdan, bir kripto para birimi sahibinin jeton alıp göndermesine izin veren bir araçtır. Geleneksel para birimlerinin aksine, kripto para varlıklarını güvende tutmak için kullanılabilecek özel bankalar veya fiziksel cüzdanlar yoktur. Kripto para cüzdanları, bu varlıkları saklamak ve korumak için yaygın olarak kullanılan araçlardır ve kullanıcı ihtiyacına göre birçok farklı form ve çeşitte şekillenmişlerdir.
hot-cold-wallet-bitcoin-ethereum-1440x600

Sıcak Cüzdan(Hot Wallet) Nedir?
Sıcak cüzdan, bir kripto para birimi sahibinin jeton alıp göndermesine izin veren bir araçtır. Geleneksel para birimlerinin aksine, kripto para varlıklarını güvende tutmak için kullanılabilecek özel bankalar veya fiziksel cüzdanlar yoktur. Kripto para cüzdanları, bu varlıkları saklamak ve korumak için yaygın olarak kullanılan araçlardır ve kullanıcı ihtiyacına göre birçok farklı form ve çeşitte şekillenmişlerdir.

En popüler kripto para cüzdanı türlerinden biri sıcak cüzdan olarak adlandırılır. Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan(Cold Wallet) arasındaki fark, sıcak cüzdanların internete bağlı olması, soğuk cüzdanların olmamasıdır.


Sıcak cüzdan, kripto para birimi kullanıcılarının jeton depolamasına, göndermesine ve almasına izin veren bir araçtır.
Sıcak cüzdanlar, işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı olan ve aynı zamanda bir güvenlik önlemi görevi gören genel ve özel anahtarlarla bağlantılıdır.
Sıcak cüzdanlar internete bağlı olduğu için, soğuk depolama yöntemlerine göre bilgisayar korsanlığı ve hırsızlığa karşı biraz daha savunmasız olma eğilimindedirler.


Sıcak Cüzdanları Anlamak
Bir yatırımcının kripto para varlıklarının İnternet’e bağlı veya bağlantısının kesilmesini istemesinin farklı nedenleri vardır. Bu nedenle, kripto para birimi sahiplerinin, her iki sıcak soğuk cüzdan da dahil olmak üzere birden fazla kripto para birimi cüzdanına sahip olması alışılmadık bir durum değildir.

Kripto para birimini sıcak bir cüzdanda tutmanın en büyük avantajı, temel işlemlerin kolaylaştırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilmesidir. Kripto para varlıklarıyla gerçekten alışveriş yapmak isteyen kişiler, sıcak bir cüzdan kullanmayı seçebilirler çünkü bu cüzdandaki varlıklar internet üzerinden aktarılabilir.

Öte yandan, sıcak cüzdanların güvenlik sorunları ile karşılaşma veya potansiyel olarak saldırıya uğrama olasılığı soğuk depolama tekniklerinden daha yüksektir. Ancak, sıcak cüzdan, kripto para biriminizi saklamanın güvenli olmayan bir yolu değildir. Daha ziyade, İnternet ekosisteminden tamamen çıkarılan bir soğuk depolama yöntemiyle karşılaştırıldığında, sıcak cüzdan sahibi için daha fazla risk sunar çünkü İnternetin diğer bölümlerine erişebilir (ve teorik olarak erişebilir).

Sıcak Cüzdan Nasıl Çalışır?
Bir yatırımcı dijital para birimi almaya veya madencilik yapmaya karar verdikten sonra, jetonlarını nerede ve nasıl saklayacaklarını belirlemelidir. Cüzdan olarak adlandırılsalar da, isim biraz yanıltıcıdır çünkü sıcak cüzdanlar aslında kripto para birimini geleneksel cüzdanların para birimini sakladığı şekilde saklamaz. Sıcak cüzdanların rolü, kullanılan kripto para birimi için merkezi olmayan blok zinciri defterinde depolanan işlemlerin kaydındaki herhangi bir değişikliği kolaylaştırmaya yardımcı olmaktır.

Kripto para birimi yatırımcısı için kriptografik genel anahtarlar ve özel anahtarlar, bir kripto para birimi cüzdanının en önemli unsurlarıdır. Genel anahtarlar, hesap kullanıcı adlarına benzer; kullanıcının kimliğini açıklamadan token alabilmesi için cüzdanı tanımlarlar. Özel anahtarlar pin numaralarına benzer; kullanıcının cüzdana erişmesine ve bakiyeleri kontrol etmesine, işlemleri başlatmasına ve daha pek çok şeye izin verir. Bu anahtarlardan herhangi biri olmadan, cüzdan etkili bir şekilde işe yaramaz.

Güvenlik ve Sıcak Cüzdanlar
Bir sıcak cüzdanın emniyeti ve emniyeti, büyük ölçüde kullanıcının davranışına bağlıdır. Bir sıcak cüzdanda depolanan herhangi bir öğe, genel ve özel anahtarlar İnternette saklandığı için saldırıya açıktır.

Deneyimli kripto para birimi yatırımcıları, varlıklarının yalnızca küçük bir bölümünü sıcak cüzdanlarında tutacaklardır çünkü bir bilgisayar korsanının az sayıda token için sıcak bir cüzdana girme olasılığı daha düşüktür. Örneğin, yakın gelecekte harcamayı planladıkları tutarı yalnızca sıcak cüzdanlarında tutabilirler. Kalan varlıkları, belirli işlemler için ihtiyaç duyulana kadar soğuk hava deposunda kalacak.

Bazı yatırımcılar, kripto para birimi belirteçlerini Bitstamp veya Poloniex gibi popüler borsalara bağlı hesaplarda tutmayı tercih ediyor. Bu şirketler paranızı altyapılarında depolayacak ve sıcak cüzdan sağlayıcıları olarak kabul edilebilir. Bir yatırımcı jetonlarını bir Bitstamp veya Poloniex hesabında tutarsa ​​ve bir saldırgan bu şirketin sunucularından birine erişim kazanırsa, bilgisayar korsanı müşteri hesaplarına sızabilirse kayıp yaşayabilir.

En iyi dijital para borsalarının çoğu, kullanıcıların çeşitli fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında transfer yapmasına izin verdiğinden, kullanıcıların hesaplarında küçük miktarlarda çeşitli para birimleri tutması yaygındır. Herhangi bir para biriminde önemli bir dengeyi koruyorlarsa, bilgisayar korsanlarının dikkatini çekme veya bir hırsızlık durumunda varlıklarının önemli bir bölümünü kaybetme riski daha yüksektir.

Sıcak Cüzdan Çeşitleri
Yatırımcılar için çeşitli sıcak cüzdanlar mevcuttur ve bunların çoğu ücretsiz olarak indirilebilir. Bazı cüzdanlar, belirli mobil web uygulamalarıyla veya hatta belirli kripto para birimleriyle ortaklık halinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Bir yatırımcının, o hizmeti indirmeden ve kullanmadan önce sıcak cüzdanın geliştirilmesine yönelik araştırma yapması faydalı olabilir. Geliştiricilerin farklı düzeylerde uzmanlıkları, çeşitli güvenlik ve gizlilik taahhütleri ve

cüzdanlarını oluştururken akılda tutulması gereken öncelikler.

Geliştiriciler, ürünlerini güncelleme konusunda farklı stratejiler de benimseyecek. İdeal olarak, bir sıcak cüzdan sağlayıcısı, bilgisayar korsanlığı çabalarının değişme ve gelişme biçimlerine yanıt olarak ürününü sürekli olarak güncellemelidir.

Yazılım Sıcak Cüzdanları
Yazılım sıcak cüzdanları, herhangi bir belirli borsaya bağlı olmayan indirilebilir uygulamalardır. Özel anahtarlarınızın kontrolünü sizde tutarsınız, böylece sıcak cüzdandaki kripto para varlıkları kontrolünüz altında kalır.

Ancak, kripto paranız bilgisayar korsanlığına karşı hala savunmasızdır çünkü bilgisayarınıza erişim sağlayan bir bilgisayar korsanı, yazılım uygulaması aracılığıyla cüzdanınızı teorik olarak boşaltabilir.

Bazı kripto para birimi kullanıcıları, dijital varlıklarını fiziksel bir cüzdanda tutmayı tercih ediyor. Genellikle bunlar bir USB flash sürücüye benzeyen cihazlardır. Bunlar sıcak cüzdanlar değildir çünkü bunlara yalnızca doğrudan bir bilgisayara takılarak erişilebilirler ve bir kullanıcının kripto para birimi fonlarına erişmesi için internet bağlantısı gerektirmez.

Add a comment