Soğuk Depolama(Cold Storage?) Nedir?

Soğuk Depolama(Cold Storage?) Nedir?

Kripto101
Şubat 18, 2021 tarafından Alperen KANIK
1131
Soğuk depolama(Cold Storage?) Nedir? Soğuk depolama, bitcoin depolamak için kullanılan çevrimdışı bir cüzdandır. Soğuk depolama ile dijital cüzdan, internete bağlı olmayan bir platformda saklanır, böylece cüzdan, yetkisiz erişimden, siber saldırılardan ve internete bağlı bir sistemin duyarlı olduğu diğer güvenlik açıklarından korunur.
1_dEpfWmFPlOYJmuZxh2_p6w

Soğuk depolama(Cold Storage?) Nedir?
Soğuk depolama, bitcoin depolamak için kullanılan çevrimdışı bir cüzdandır. Soğuk depolama ile dijital cüzdan, internete bağlı olmayan bir platformda saklanır, böylece cüzdan, yetkisiz erişimden, siber saldırılardan ve internete bağlı bir sistemin duyarlı olduğu diğer güvenlik açıklarından korunur.

Ana Başlıklar:
Çoğu kripto para cüzdanı dijitaldir, ancak bilgisayar korsanları bazen hırsızlığı önlemek için tasarlanmış güvenlik önlemlerine rağmen bu depolama araçlarına erişebilirler.
Soğuk depolama, kripto para birimi belirteçlerini çevrimdışı tutmanın bir yoludur.
Soğuk depolamayı kullanarak, kripto para birimi yatırımcıları, bilgisayar korsanlarının geleneksel yollarla kendi varlıklarına erişmesini engellemeyi hedefliyor.

Soğuk Depolamayı Anlamak
Geleneksel bir bankadaki çek, tasarruf veya kredi kartı hesabı tehlikeye atıldığında, banka kayıp veya çalınan parayı hesap sahibine iade edebilir. Bununla birlikte, kripto para birimi hesabınız veya cüzdanınız ele geçirildiyse ve bitcoinleriniz çalındıysa, sahibi paralarını geri alamaz. Bunun nedeni, çoğu dijital para biriminin ademi merkeziyetçi olması ve bir merkez bankası veya hükümetin desteğine sahip olmamasıdır. Bu nedenle, bitcoinler ve altcoinler için güvenli ve emniyetli bir depolama ortamına ihtiyaç vardır.

Bir bitcoin cüzdanı, bir bitcoin sahibinin genel ve özel anahtarlarıyla ilişkilendirilir. Herhangi bir bitcoin kullanıcısına verilen özel anahtar, harcama amacıyla kullanıcının bitcoin varlıklarına erişmek için gereken benzersiz bir alfasayısal karakter dizisidir. Açık anahtar bir hesap adına benzer ve cüzdana gönderilen paralar için bir hedef belirlemeye yardımcı olur. Birinin satıcı, diğerinin alıcı olduğu bitcoin ile işlem yapan iki kişi, işlemi tamamlamak için açık anahtarlarını birbirleriyle paylaşmak zorunda kalacak. Malın veya hizmetin alıcısı, gerekli sayıda bitcoin’i ödeme olarak satıcının ifşa ettiği adresine gönderir ve blok zinciri işlemin geçerliliğini doğrular ve alıcının veya göndericinin gerçekten gönderecek bu paraya sahip olduğunu onaylar. Ödeme adrese teslim edildikten sonra, satıcı veya alıcı paraya yalnızca kendi özel anahtarı aracılığıyla erişebilir. Bu nedenle, özel anahtarların güvende tutulması zorunludur çünkü çalınırsa, kullanıcının bitcoinleri veya altcoinleri yetkisiz olarak adresten açılabilir ve bunlara erişilebilir.

Hırsızlığa Karşı Koruma
İnternete bağlı bir cüzdanda depolanan özel anahtarlar, ağ tabanlı hırsızlığa karşı savunmasızdır. Bu cüzdanlar sıcak cüzdanlar olarak bilinir. Sıcak cüzdan ile, bir işlemi tamamlamak için gerekli tüm işlevler tek bir çevrimiçi cihazdan yapılır. Cüzdan, özel anahtarlar üretir ve saklar; özel anahtarları kullanarak işlemleri dijital olarak imzalar; ve imzalanan işlemi ağa yayınlar. Sorun şu ki, imzalanan işlemler çevrimiçi olarak yayınlandıktan sonra, ağları tarayan bir saldırgan, işlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara erişebilir.

Soğuk depolama, işlemi çevrimdışı bir ortamda özel anahtarlarla imzalayarak bu sorunu çözer. Çevrimiçi olarak başlatılan herhangi bir işlem, geçici olarak USB, CD, sabit sürücü, kağıt veya çevrimdışı bilgisayar gibi bir cihazda tutulan çevrimdışı bir cüzdana aktarılır ve burada çevrimiçi ağa iletilmeden önce dijital olarak imzalanır. İmzalama işlemi sırasında özel anahtar, çevrim içi bağlı bir sunucu ile temasa geçmediğinden, işlemle bir çevrim içi bilgisayar korsanı karşılaşsa bile, kendisi için kullanılan özel anahtara erişemeyecektir. Bu ilave güvenlik karşılığında, bir soğuk depolama cihazına ve bir soğuk depolama cihazından transfer işlemi, bir sıcak cüzdan işleminden biraz daha zahmetlidir.

Soğuk depolamanın en temel şekli kağıt cüzdandır. Kağıt cüzdan, üzerinde genel ve özel anahtarların yazılı olduğu bir belgedir. Belge, bitcoin kağıt cüzdan aracından çevrimdışı bir yazıcıyla çevrimiçi olarak yazdırılır. Kağıt cüzdan veya belge genellikle bir işlem yapmak için kolayca taranıp imzalanabilmesi için gömülü bir QR koduna sahiptir. Bu aracın dezavantajı, eğer kağıt kaybolursa, okunmaz hale gelirse veya yok edilirse, kullanıcının parasının olduğu adrese asla erişemeyeceğidir.

Diğer bir soğuk depolama biçimi, çevrimdışı özel anahtarlar oluşturmak için çevrimdışı bir cihaz veya akıllı kart kullanan bir donanım cüzdanıdır. Ledger USB Cüzdan, özel anahtarların güvenliğini sağlamak için akıllı kart kullanan bir donanım cüzdanı örneğidir. Cihaz bir USB gibi görünür ve çalışır ve özel anahtarları çevrimdışı depolamak için bir bilgisayar ve Chrome tabanlı uygulama gerekir. Bir kağıt cüzdan gibi, bu USB cihazını ve akıllı kartı güvenli bir yerde saklamak önemlidir, çünkü herhangi bir hasar veya kayıp kullanıcının bitcoin’lerine erişimi sonlandırabilir. Diğer iki popüler donanım cüzdanı arasında TREZOR ve KeepKey bulunur.

Son olarak, soğuk hava deposu arayan kullanıcılar

Son olarak, soğuk depolama seçenekleri arayan kullanıcılar, donanım cüzdanlarına oldukça benzeyen ancak daha az teknik kullanıcılar için daha karmaşık bir süreç olan çevrimdışı yazılım cüzdanlarını da tercih edebilir. Çevrimdışı bir yazılım cüzdanı, bir cüzdanı iki erişilebilir platforma böler – özel anahtarları içeren çevrimdışı bir cüzdan ve açık anahtarların saklandığı çevrimiçi bir cüzdan. Çevrimiçi cüzdan, yeni imzasız işlemler üretir ve kullanıcının adresini işlemin diğer ucunda alıcıya veya gönderene gönderir. İmzasız işlem çevrimdışı cüzdana taşınır ve özel anahtarla imzalanır. İmzalanan işlem daha sonra onu ağa yayınlayan çevrimiçi cüzdana geri taşınır. Çevrimdışı cüzdan internete asla bağlanmadığı için, saklanan özel anahtarları güvende kalır. Electrum ve Armory, genellikle kripto ekonomisindeki en iyi çevrimdışı yazılım cüzdanları olarak gösteriliyor.

Kripto para kullanıcıları, tüm cüzdanlar tüm kripto para birimlerini desteklemediğinden, seçtikleri cüzdanın işlem yaptıkları veya takas ettikleri paralarla uyumlu olduğundan emin olmalıdır.

Add a comment