SORAMITSU, Ödeme Sistemi İçin FinTech RegTech Ödülünü Kazandı

SORAMITSU, Ödeme Sistemi İçin FinTech RegTech Ödülünü Kazandı

Fintech Haberleri
Mart 2, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
834
Anında dijital ödemeler küresel bir norm haline geliyor. Peki, bu yükselen ekonomiler için ne anlama geliyor? Merkez bankaları, tekellerin etrafından dolaşırken ve riskleri azaltırken dijital ödeme sistemlerinin avantajlarından nasıl yararlanabilir?
1_otZhsksPEkLX-dvyb8Smsw

Anında dijital ödemeler küresel bir norm haline geliyor. Peki, bu yükselen ekonomiler için ne anlama geliyor? Merkez bankaları, tekellerin etrafından dolaşırken ve riskleri azaltırken dijital ödeme sistemlerinin avantajlarından nasıl yararlanabilir?

Bu, Kamboçya Ulusal Bankası’nı (NBC) merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) araştırmaya başlamaya iten sorulardır. 2016 yılında NBC, CBDC konseptini araştırmak amacıyla bir çalışma grubu kurdu. Bir yıl sonra NBC, SORAMITSU tarafından tasarlanan Hyperledger Iroha’yı kapsayıcı bir ulusal ödeme sistemi kurmak için ideal bir platform olarak seçti. SORAMITSU, 2018’de NBC ile çalışmaya başladı ve Bakong adlı pilot ulusal ödeme sistemi, 2019’da yumuşak bir şekilde piyasaya sürüldü. Ekim 2020’de, Kamboçya ödeme altyapısının bel kemiği olarak Bakong resmen lanse edildi. Ocak 2021 itibariyle, 20 finans kurumunda bulunan 50.000’den fazla kullanıcı Bakong’u 20 mm ABD Doları’nın üzerinde işlem yapmak için kullandı.

Bakong, tanıtımından bu yana geçen kısa sürede hem teknik hem de sosyoekonomik alanlarda mükemmelleşti. Rakip sistemlerin sistematik değerlendirmesinden sonra, Merkez Bankacılığı dergisi, SORAMITSU’yu açılış töreni FinTech RegTech Global Merkez Bankası Dijital Para Ortağı Ödülü ile onurlandırmaya karar verdi. SORAMITSU için bu, dünya çapında finansal sistemleri yinelemeli olarak iyileştirme hedefimize giden yolda bir kilometre taşıdır.

Kaynak : https://www.fintechnews.org/soramitsu-wins-fintech-regtech-award-for-pioneering-payment-system/

Add a comment