Staking ve Temettü

Staking ve Temettü

Kripto101
Nisan 17, 2022 tarafından Ali Bertay SOLAK
350
Birbirine benzeyen iki getiri yöntemi olan staking ve temettü hakkındaki yazımız için devam ediniz.
aa

Staking, Proof of Stake protokolü içerisinde yapılabilen ve hisse ispatıyla stake yapan ağ katılımcısına belirli bir miktar getiri sağlayan yöntemdir. Proof of Stake hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayınız.

Temel anlamda stakingin getirisi faiz ile benzetilebilir fakat arkasında hiçbir kredibilite mantığı ve kredinin getirmiş olduğu riskler olmadığından bu karşılaştırma anlamsızdır. 

Staking, kripto para piyasasında, temettüye benzer bir getiri gibi dursa da aralarında tabii ki farklar var. Bunun temelinde kripto paralar ile hisse senetleri arasındaki farklar bulunuyor. 

Bir kripto para birimi satın alarak aslında hiçbir projenin gerçek manada “ortağı” olmuyoruz. Tokeneconomics dizaynına göre söz konusu kripto para biriminin sağladığı ayrıcalıkların getirilerinden yararlanma amacı kripto para piyasasındaki yatırımların temelini oluşturuyor. 

Bahsi geçen ayrıcalıklar içerisinde aynı zamanda “tatmin” de olabilir. Herhangi bir kripto para birimi, reel olarak getiri sağlamak zorunda değildir ve buna rağmen yatırımcı çekebilir. Piyasada kaba tabir olarak “shit coin” biçiminde adlandırılan bu kripto para birimlerinin yatırımcıları; söz konusu birimin aniden çok fazla değer kazanacağını düşündüğünden veya yalnızca bu birimi elinde tutmaktan mutluluk duyduğundan satın alırlar. Günümüzde ilk davranış, yatırımcılar tarafından çokça gösterilse de ikincisi, bu tarz kripto para birimlerinin yükselişini sağlamıştır (Dogecoin’in Reddit’te popüler oluşu).

Temettünün söz konusu olduğu hisse senetlerinde ise bu tarz bir yatırımcı davranışı yoktur. Başlangıçta zaten temel mantık olarak bir hisse senedi satın alındığında aslında şirketin küçük veya büyük bir ortağı olunmuş olur. Bu ortaklık sonucunda bazı şirketler, kar dağıtımı yaparak tüm paydaşlarına ellerinde tuttukları lot başında belirli bir miktar para dağıtır. 

Yatırımcılar, günün sonunda bir ortaklık kurulacağından ellerinde yasal mercilerce şirketlerin paylaşılması zorunlu tutulan verilerden yararlanabilirler ve bir şirketin temettü dağıtma kararını alıp almayacağını yalnızca “tahmin edebilirler”. 

Kripto para piyasasındaki stakingin ise bu biçimde çalışmaz, staking sonucunda herhangi bir kripto para projesinde ortaklık söz konusu değildir. Buna karşılık olarak söz konusu kripto para biriminin blokzincirine doğrulama amacıyla katılım sağlanır ve stakingin asıl temel kazancı buradan gelir. Dolayısıyla bir “tahmin” söz konusu değildir.

Temettü ve staking ile benzer olarak bir varlığı elinizde tutarak likit değeri olan bir kazanç sağlayabilirsiniz. Temel fark olarak:

  • Stakingin getirisi bellidir, temettü getiri ise şirket tarafından karar ile belirlenir.
  • Temettü getirisi fiat para ile sağlanırken, staking getirisi söz konusu kripto para birimi cinsinden verilmektedir.
  • Temettü, bir ortaklık sonucu kar dağıtımı iken, staking blokzincirinin doğrulama işlemi sonucu dağıttığı ödüldür.

Add a comment