Tam Olarak Fintech Nedir?

Tam Olarak Fintech Nedir?

Fintech Haberleri
Şubat 12, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
814
Fintech, günümüzde yükselen ve insanların tercih ettiği bir trend. Peki ama nedir bu fintech?
fintech

Fintech endüstrisi hızlı bir şekilde büyüyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Küresel fintech pazarı 2018’de yaklaşık 127,66 milyar dolar değerindeydi, 2022’ye kadar yıllık% 24,8 büyüme oranıyla 309,98 milyar dolara çıkması bekleniyor.


Baktığınız her yerde fintech yenilikleri bir etki yaratıyor gibi görünüyor. Peki ‘fintech’ tam olarak nedir ve çevremizdeki dünyayı nasıl etkiliyor? Hadi daha detaylı inceleyelim.


Fintech’in Basitçe Bir Tanımı
‘Fintech’ terimi, son birkaç yıldır uzun soluklu ve aşırı karmaşık tanımlarla birlikte etrafta dolanıyor. Bu kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, fintech’in basitçe’ finansal teknoloji ‘anlamına geldiğini hatırlamak önemlidir.


Temelde, sunulan hizmetlerin verimliliğini artırmak amacıyla teknoloji finans sektörüne giderek daha fazla entegre oluyor. Son yıllarda bu kadar heyecan yaratmasının nedeni, bankacılık dahil pek çok ‘geleneksel’ finansal hizmeti aksatmış olmasıdır. Fintech ilerlemeleri sayesinde, mobil ödemeler, para transferleri, krediler, para toplama, ticaret, varlık yönetimi ve tasarruf, gezinmek çok daha kolay hale geldi. Dahası, fintech sadece finansal hizmetler sektörüne değil, finansal hizmetler sektörünün dahil olduğu her işletmeye dokunuyor. Ve işte bu büyük bir haber.


Fintech İşte, Nesi Bu Kadar Abartılıyor?
Fintech yaşıyor ve tekmeliyor. Ama bu neden önemli? Fintech’in hayatınıza nasıl entegre olduğuna şaşırabilirsiniz. Belki zaten bu tür yenilikleri kullanıyorsunuz. Öyleyse, bazı gerçek hayattaki fintech uygulamalarına bakarak fintech dünyasını daha da parçalayalım.


Kitle Fonlaması
Çok uzun zaman önce, büyük fikirler yatırımcılar tarafından finanse ediliyordu. Veya, geleneksel bir krediye başvurmak gerekirdi. Bunlar hala bir ampul konseptini finanse etmenin harika yolları, ancak zaman geçiyor. Günümüzde, kitle fonlaması yoluyla hızlı ve ucuz bir şekilde para toplamak gerçekten çok kolay. Kitle fonlaması ile bireyler veya kuruluşlar, potansiyel bir kâr veya ödül karşılığında bir projeye yatırım yapar. Bu, internet ve uygulama kullanıcılarının platformdaki diğerlerinden para gönderip almasını kolaylaştıran Kickstarter ve GoFundMe gibi kitle fonlaması platformları aracılığıyla yapılabilir.


Kişisel bankacılık
Fintech yenilikleri, kişisel bankacılık alanını büyük ölçüde değiştirdi. İlk olarak, çoğu banka bugünlerde hesaplara gerçek zamanlı erişim sağlayan internet bankacılığı sunuyor. Hatta, 2019’un dördüncü çeyreği itibarıyla tüketicilerin %73’ü geçen ay internet bankacılığı hizmeti kullandığını söyledi. Fintech, çevrimiçi bankacılığı kullanan internet kullanıcılarının %59’unu cep telefonlarıyla, %32’sini dizüstü bilgisayarlarıyla ve %7’sini de tabletiyle yapıldığını söyledi.


Bankasız olanlara yardım etmek
Kişisel bankacılık fintech devrimiyle ilgili ilginç olan şey, banka hesabı olmayanları nasıl etkilediğidir. Bugünün dünyasında 1,7 milyar kadar şaşırtıcı bir yetişkin hala bankasız. Bu yüksek bir sayı gibi görünebilir, ancak fakir ülkelerde veya kırsal alanlarda yaşayanlar için fiziksel bir bankaya girmek veya ATM’ye erişmek inanılmaz derecede zordur.


Revolut gibi fintech bankacılık şirketleri, uygulamalar aracılığıyla bütçe oluşturmanın ve tasarruf hedefleri belirlemenin yanı sıra, USD ve EUR gibi birden çok para biriminde mobil hesapların yanı sıra ücretsiz değişimler ve uçtan uca ödemeler sunar. Ve hepsi de sadece birkaç tuşa tıklayarak. Bir hizmet için ödeme yapmak veya ödeme almak mı istiyorsunuz? Öyleyse, fiziksel kağıt çekleri veya faturaları yatırma ihtiyacını ortadan kaldıran PayPal gibi fintech işlemlerini de unutmayalım.


Önemli Olgu: Dijital ödemeler şüphesiz fintech sektörünün ana itici gücüdür. 2019’dan 2023’e %12,8’lik bir YBBO ile, işlemlerin toplam değerinin 2023’e kadar 6,7 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.


Yatırım
Büyük miktarda veriye ve bilgiye her yerden erişmek bir norm haline geldi. Öyle ki yatırımcılar otobüs beklerken portföylerini ayarlayabilir veya bir ticarete girebilirler. Grafikler, grafikler ve canlı piyasa güncellemeleri mobil cihazlara uygun platformlarda mevcuttur. Dahası, algoritmik ticaret ve robo-danışmanlık, trader’ların eğilimleri analiz etmek, kalıpları belirlemek ve anlık kararlar almak için büyük veri kümelerini kullanarak makine öğrenimi ile en küçük piyasa hareketlerinden bile yararlanmasını mümkün kılmıştır.


Yapay zeka destekli ticaret
Teknoloji olmadan, yatırım ve ticaret sıkıcı bir süreçtir. Ancak bugün, akıllı fintech çözümleri, yatırımcılara geniş bir araç yelpazesine erişim sunan sezgisel ticaret platformlarına yol açtı. Yapay zeka ticaret teknolojisinin yatırım sektörüne hızla girmesiyle, büyük bir portföyü yönetme süreci çok daha sorunsuz hale geldi. Teknoloji, yatırımları esasen kolaylaştırdı ve insan hatasını ortadan kaldırmaya yardımcı oldu. AI ticareti de manuel ticaretten çok daha hızlı yapılır. Bireysel hisse senetlerini sıkıcı bir şekilde incelemek artık yatırım yapmak isteyenler için bir gereklilik değil.

Fintech hayatımızın birçok alanına sızdı. Geleneksel finansal hizmetler bile fintech evrimini kucakladığından ve hizmetleri kendi avantajlarına kullanmaya başladığından, ‘yıkıcı’ teknoloji terimi aşamalı olarak kaldırılıyor. Fintech, yalnızca iş geliştirmenin arka ucuna değil, aynı zamanda tüketici memnuniyetine de odaklanacağı kesin olan gelişmelerle gelecekte büyümeye devam edecek. Sonuçta tüketiciler bu yeni çağ fintech dalgasına alışıyor.

Kaynak : https://globalfintechnews.com/so-what-exactly-is-fintech/

Add a comment