Target Hash Nedir?

Target Hash Nedir?

Kripto101
Şubat 9, 2021 tarafından Alperen KANIK
836
Target Hash Nedir? Kripto para birimi madenciliğinde, Target Hash, yeni bir bloğun bir madenciye verilebilmesi için hash bir blok başlığının küçük veya ona eşit olması gereken sayısal bir değerdir. Hedef hash, girdinin zorluğunu belirlemede kullanılır ve blokların verimli bir şekilde işlenmesini sağlamak için ayarlanabilir.
targethash

Target hash

Target Hash Nedir?
Kripto para birimi madenciliğinde, Target Hash, yeni bir bloğun bir madenciye verilebilmesi için hash bir blok başlığının küçük veya ona eşit olması gereken sayısal bir değerdir. Hedef hash, girdinin zorluğunu belirlemede kullanılır ve blokların verimli bir şekilde işlenmesini sağlamak için ayarlanabilir.

Örnek olarak, mevcut madencilik zorluğunu ayarlamak için bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) kripto para birimlerinde hedef hash’ler kullanılır. Diğer kanıtlama sistemleri bir Target Hash gerektirmeyebilir.

Hedef hash, kripto para madencilerinin madencilik çalışmaları için blok ödülünü rastgele “kazanmak” için yarıştığı 256 bitlik bir sayıdır.
Bir kripto para birimi blok başlığının hash değeri, ağın iş kanıtı geçerliliğinin kanıtını kabul etmesi için hedefe eşit veya bundan düşük olmalıdır.
Bitcoin ağı, yeni bloklar arasında ortalama 10 dakikalık bir aralığı korumak için hedef hash’i yükselterek veya düşürerek madenciliğin zorluğunu ayarlar.
Target Hash Nasıl Çalışır?
Kripto para birimleri, tüm işlemlerin geçmişini içeren blok zincirlerinin kullanımına dayanır. Bu işlemler “Hashlenir” veya kriptografik olarak bir dizi alfanümerik karaktere kodlanır. Hash, herhangi bir uzunlukta bir veri dizisini almayı ve sabit uzunlukta bir çıktı üretmek için bir algoritma aracılığıyla çalıştırmayı içerir. Bir hash’in permütasyon sayısı astronomik olarak büyük olsa da, girdi ne kadar büyük veya küçük olursa olsun çıktı her zaman aynı uzunlukta olacaktır. Her blok, önceki blok başlığının Hash değerini içerecektir.

Blok zincirinin doğrulanması ve kodlanması madencilik olarak adlandırılır. Madencilik, en son bloğu işlemek için Hash algoritmaları çalıştırmak için bilgisayarların kullanılmasını içerir, madencilikte ihtiyaç duyulan bilgiler bloğun başlığında bulunur. Kripto para birimi ağı, bu hash için bir hedef değer belirler – hedef hash – ve madenciler tüm olası değerleri test ederek bu değerin ne olduğunu belirlemeye çalışır.

Blok başlığı, blok versiyon numarasını, bir zaman damgasını, önceki blokta kullanılan hash’i, Merkle Kökünün hashini, nonce’yi ve hedef hash’i içerir. Blok, blok içeriğinin Hash’ i alınarak, rastgele bir sayı dizisi (nonce) eklenerek ve bloğa yeniden hashing uygulanarak oluşturulur.

Hash, hedefin gerekliliğini karşılıyorsa, blok blok zincirine eklenir. Nonce’yi tahmin etmek için çözümler arasında dolaşmak, iş kanıtı (PoW) olarak adlandırılır ve değeri bulabilen madenciye blok verilir ve kripto para birimi cinsinden ödeme yapılır.

Özel Hususlar
Bitcoin için hedef hash, 256 bitlik bir sayıdır ve bloğun başlığında bulunabilir. Bir bloğun madenciliği, madencinin, hashing işleminden sonra, bitcoin ağı tarafından kabul edilen en son blokta kullanılan değerden küçük veya ona eşit olan bir değer (bir nonce) üretmesini gerektirir. Bu sayı 0- (en küçük seçenek) ve 256 bit (en büyük seçenek) arasındadır, ancak muhtemelen maksimum sayı olmayacaktır.

Hedef hash çok büyük bir sayı olabileceğinden, madencinin başarılı olmadan önce çok sayıda değeri test etmesi gerekebilir. Başarısız bir madencinin bir sonraki bloğu beklemesi gerekir, bu yüzden bir hash çözümü bulan madenciler, bir yarışın veya piyangonun kazananlarına benzetilir.

Target Hash periyodik olarak ayarlanır. Yeni hedefi oluşturmak için kullanılan işlevler, blok zincirini (ve kripto para birimini) güvenli hale getirmek için tasarlanmış belirli özelliklere sahiptir. Bu süreç deterministiktir, yani aynı girdi her kullanıldığında aynı sonucu üretecektir. Giriş için bir Hash döndürmek çok uzun sürmeyecek kadar hızlıdır. Ayrıca, özellikle büyük sayılar için girdinin belirlenmesini çok zorlaştırır

Add a comment