27.11.2020 – BNB/USDT Teknik Analiz

27.11.2020 – BNB/USDT Teknik Analiz

Kripto Teknik Analiz
Kasım 27, 2020 tarafından Ali Bertay SOLAK
1370
27.11.2020 tarihli TradingView'den alınan BNB/USDT fiyat grafiği üzerinden bir teknik analiz yapacağız ve indikatörleri inceleyeceğiz.
teknik analiz

Analiz Kripto internet sitesi içerisinde yapacağımız ilk teknik analiz, benim fiyat performansını sevdiğim bir kripto para birimi olan Binance Coin üzerinden olacak. Binance‘deki, TradingView adlı internet sitesinden çekilmiş BNB/USDT grafiği üzerinden 27.11.2020 tarihli analizimizi gerçekleştireceğiz.

Teknik analiz, genellikle kısa vadeli alım-satım işlemlerinde kullanılan ve fiyat grafiği üzerindeki indikatörler (indikatörün tanımı için buraya tıklayınız.) aracılığıyla gerçekleşen fiyat analizi yöntemidir. Bu yöntem geliştirilirken, spot piyasasında işlemlerini gerçekleştiren yatırımcıların genel psikolojik hali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Teknik analiz yaparken genellikle mum grafiği kullanılır ve bu mum grafiği üzerinden indikatörler aranır. Mumların zamanları değişkenlik gösterebilir, ben kendi analizlerimi yaparken genellikle 4 saatlik mum grafiği kullanıyorum.

Öncelikle bu yazımızda inceleyeceğimiz indikatörlere daha sonra da BNB/USDT grafiğine bakalım.

teknik-analiz
BNB/USDT fiyat grafiği

BNB/USDT fiyat grafiğinde görebileceğimiz üzere, Binance Coin, bir yükseliş trendine girmişti. Aslında tüm piyasayı incelersek yaklaşık bu grafiğe benzer grafikler göreceğiz. Yükseliş trendinden hemen önce, bir adet yutan mum sinyalini (yeşil mum, kırmızı mumu yuttuğu için yükseliş olarak yorumlayabiliriz.) ve kırmızı olan hareketli ortalama çizgimizin, bollinger orta bandını yukarı yönlü kestiğini (bunu da bir yükseliş sinyali olarak yorumlayabiliriz.) görebiliyoruz.

Binance Coin‘in öncelike RSI’ı 70’in üzerine çıkmış ve düşeceğinin sinyalini vermişti. Bunun ardından trendin tepesinde sarı halka ile çevrelediğim yerde bir yutan mum sinyali görüyoruz. Kırmızı mum, yeşil mumu yuttuğu için bunu bir düşüş sinyali olarak yorumlayabiliriz.

Hemen RSI ve yutan mum sinyalinin ardından dün BNB, USDT karşısında trend çizgisini de neredeyse hiç zorlanmadan kırmış ve büyük bir düşüş yaşamıştı.

Şimdi ise öncelikle fiyatlarda bir toparlanma daha sonra da yukarı veya aşağı yönlü bir hareket olacağını öngörebiliyoruz. İndikatörleri yorumlarsak; henüz çok güçlü sinyallerden biri olan yutan mum sinyalini göremesek dahi hareketli ortalama çizgimizin tekrar bollinger orta bandını yukarı yönlü kestiğini ve RSI çizgimizin 30 seviyesinden döndüğünü görebiliriz.

Tüm bu sinyallere rağmen, Bitcoin‘in market üzerindeki dominansı beni hala tereddütte bırakıyor (Bu oran arttıkça genelde Bitcoin‘in fiyatı yükselir, azaldıkça da altcoinlerin fiyatı yükselir fakat istisnai durumlar da vardır.). TradingView‘den alınan veriye göre; Bitcoin‘in tüm kripto para piyasası üzerindeki dominansı %63.13 ki bu hala çok büyük bir oran.

Not: Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir.

Add a comment