Tesla Hindistan’ın Güneyinde Elektrikli Otomobil Üretim Birimi Kuracak.

Tesla Hindistan’ın Güneyinde Elektrikli Otomobil Üretim Birimi Kuracak.

Fintech Haberleri
Şubat 16, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
657
Reuters tarafından Cumartesi günü görülen bir hükümet belgesine göre, milyarder Elon Musk'tan Tesla Inc, Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletinde bir elektrikli otomobil üretim birimi kuracak.
106806366-1607089843597-gettyimages-1229902220-GERMANY_MUSK

Reuters tarafından Cumartesi günü görülen bir hükümet belgesine göre, milyarder Elon Musk’tan Tesla Inc, Hindistan’ın güneyindeki Karnataka eyaletinde bir elektrikli otomobil üretim birimi kuracak.


Eyalet hükümeti açıklamada, “ABD firması Tesla, Karnataka’da bir elektrikli otomobil üretim birimi açacak” dedi.


Açıklama, Hindistan’ın bütçesinin ana hatlarını halkına yerel Kannada dilinde özetleyen daha geniş bir belgenin parçasıydı.


Geçen ay, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors India ve Energy Private Limited’i küresel teknoloji şirketlerinin merkezi olan Karnataka’daki Bengaluru şehrinde kayıtlı ofisi ile bünyesine kattı.


Devlet Başkanı BS Yediyurappa daha sonra bir Tweet’te Tesla’nın Bengaluru’daki bir RD birimiyle Hindistan’daki faaliyetlerine başlayacağını söylemişti.
Cumartesi açıklamasının aynı birime atıfta bulunup bulunmadığı açık değildi.


Tesla ve Karnataka eyalet başbakanı ofisi, Reuters’ın yorum talebini hemen yanıtlamadı.


Musk, şirketin Hindistan’a girmesi hakkında birkaç kez tweet attı. Aralık ayında, Tesla CEO’su Twitter’da yaptığı bir değişimde Tesla’nın 2021’de ülkede piyasaya sürüleceğini doğruladı.


Hindistan petrole bağımlılığını azaltmaya ve kirliliği azaltmaya hevesliydi, ama elektrikli araçları kullanmaya teşvik etme çabaları, şarj istasyonları gibi imalat ve altyapıya yapılan yatırım eksikliği nedeniyle engellendi.


Reuters’in geçen yıl bildirdiğine göre, Hindistan, yatırımı artırmak için gelişmiş pil üretim tesisleri kuran şirketlere 4,6 milyar dolarlık teşvik sunmayı planlıyor.

Kaynak : https://www.cnbc.com/2021/02/15/tesla-to-set-up-electric-car-manufacturing-unit-in-southern-india.html

Add a comment