Türk Bir Girişimcinin Gözünden: Bir Sonraki Fintech Merkezi Avrupa mı Orta Doğu mu?

Türk Bir Girişimcinin Gözünden: Bir Sonraki Fintech Merkezi Avrupa mı Orta Doğu mu?

Fintech Haberleri
Mart 23, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
693
Fintech dünya çapında gelişiyor. Peki Yeni Avrupa fintech merkezleri Orta Doğulu rakipleriyle karşılaştırıldığında nasıl?
40CM-Early-Educational-Inflatable-Earth-World-Geography-Globe-Map-Balloon-Toy-Beach-Ball.jpg_q50

Fintech dünya çapında gelişiyor. Peki Yeni Avrupa fintech merkezleri Orta Doğulu rakipleriyle karşılaştırıldığında nasıl?

Anıl Uzun’un , gelişen fintech sektöründe bir dizi şirketi kuran ve satan başarılı bir Türk/İngiliz vatandaşı ve fintech girişimcisi, bu konuda fikirleri var. Buna dijital para birimi (Gobaba), b2b bankacılık ve uluslararası ödemeler (Settlego, OpenPayd, Techtopay), elektronik cüzdan (Ozan) ve bir dijital tasarım şirketi (EFT yazılımı) dahildir.

Burada Avrupa ve Orta Doğu’daki fintech hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor:

Fintech sektörünün özü hızdır – yenilikçilik hızı, büyüme hızı ve son zamanlarda yeni faaliyet merkezlerinin ortaya çıkma hızı. ABD fintech’te başı çekerken, İngiltere ikinci sırada yer alıyor. Ticari başarı için gerekli bileşenlere sahip konum arayışında – sempatik düzenleyiciler, doğru demografi, elverişli iş ortamları – birçok yenilikçi, işlerini kurmak ve büyütmek için diğer Avrupa hedeflerine ve giderek daha fazla Orta Doğu’ya bakıyor.

Almanya ve Hollanda’nın kendilerini Avrupa’da güvenilir fintech merkezleri haline getirme çabaları beni özellikle etkiledi. Alman bankaları fintech’lere tekliflerinde muazzam bir ilerleme gösteriyor ve ülke kripto para birimlerine giderek daha olumlu yaklaşıyor. Hollanda, son derece yetenekli bir işgücüne ve son derece deneyimli uyum personeline sahip, çok sıcak bir yargı bölgesidir. Ancak her ikisi de, lisansların verilmesi önündeki yüksek engellerle ve önemsiz maliyetlerle değil, gereksinimlerinde giderek daha katı hale geliyor.

Ortadoğu da başka bir karışık resim, ancak bölgedeki fintech gelişimi bazı özel zorluklarla karşı karşıya. Devlete ait bankalar büyük ve güçlüdür ve doğaları gereği muhafazakar olma eğilimindedir. Fintech gelişmeleriyle ilgilendiklerini ifade ederler, ancak genellikle çok fazla yatırım yapma veya bunları iş stratejilerine entegre etme konusunda isteksizdirler. İroni şu ki, Orta Doğu’nun genç nüfusu, geçen yıl bölgedeki Deloitte raporunda fintech’e ilişkin bir raporda vurgulandığı gibi, fintech ürünlerini benimsemeye hevesli. Ancak Orta Doğu bankaları eski sistemlerini korudukları sürece, başka yerlerdeki yenilikçilere kaybedecekler. Orta Doğu’da da işletmelerin mevcut fintech’lerden ilham alıp taklitçi kuruluşlar kurmaya çalışması yönünde bir eğilim var. Bunlar genellikle uzmanlık, deneyim ve gerçekten yenilikçi şirket içi düşünme eksikliğinden dolayı başarısız olmaya mahkumdur.

Tüm bu engeller, diğer, daha esnek yetki alanlarının fintech girişimcileri için daha çekici görünmesini sağlar. Fintech dünya çapında hızla ilerliyor ve işlerini çekmede başarılı olacak yerler, hizmet etmek istedikleri sektör kadar uyarlanabilir ve yenilikçi olduklarını kanıtlayan yerler olacak.

Kaynak :https://thefintechtimes.com/europe-vs-the-middle-east-where-are-the-next-fintech-hubs/

Add a comment