Türk Hükümeti Kripto İçin Saklama Bankası Kuracak

Türk Hükümeti Kripto İçin Saklama Bankası Kuracak

Kripto Para Haberleri
Nisan 29, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
770
İki yerel kripto borsasının aniden kapanmasının ardından, Türk hükümeti bir merkezi saklama bankası kurmayı planlıyor. Hazırlıklarının birkaç hafta içinde tamamlanması bekleniyor.
Bitcoin,Cryptocurrency,Coin,On,Turkish,Lira,Banknotes.,Cryptocurrency,Against,Money
  • Türkiye, iki yerel borsanın kapanmasının ardından kripto kurallarını sıkılaştırıyor.
  • Ülke, kripto için merkezi bir saklama bankası kuracak.
  • Ancak, merkez bankası tam bir kripto bankası planlamıyor.

İki yerel kripto borsasının aniden kapanmasının ardından, Türk hükümeti bir merkezi saklama bankası kurmayı planlıyor. Hazırlıklarının birkaç hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, iki Türk borsası olan Thodex ve Vebitcoin’in yakın zamanda kapanmasının hükümetin yeni düzenlemelere yol açtığını bildirdi. Hükümet, Türk vatandaşlarının kripto yatırım risklerini azaltmaya yardımcı olmak için merkezi bir saklama bankası kurmaya karar verdi.

Ayrıca yetkililer, kripto borsaları tarafından tutulan sermaye miktarı için kurallar oluşturmak istiyor. Ayrıca, bu tür platformların yöneticilerinin de gerekli niteliklere sahip olması gerekecektir.

Daha önce, Türk kripto borsası Thodex kullanıcıları platforma karşı dava açtı. Dava, Thodex’in aniden çalışmayı bırakması ve kullanıcıların fonlarını iade etmeyi reddetmesidir. Türkiye, Thodex CEO’su Far,uk Fatih Özer’i uluslararası arananlar listesine koydu ve Interpol’e kırmızı bülten yayınladı.

24 Nisan’da başka bir Türk kripto borsası olan Vebitcoin çalışmayı durdurdu. Mali Suç Araştırma Kurulu, Vebitcoin ile ilişkili tüm banka hesaplarını dondurdu ve vakayla ilgili bir soruşturma başlattı.

Özellikle, döviz kapanışlarından önce, Türk merkez bankası bir ödeme yöntemi olarak dijital varlıkları yasakladı. Merkez bankasının resmi açıklamasına göre, yasağın birkaç nedeni vardı: denetim mekanizmalarının olmaması, merkezi otorite ve istikrar.

Bununla birlikte, Türk merkez bankası yöneticisi yakın tarihli bir röportajda, ülkenin Maliye Bakanlığı’nın daha geniş kripto düzenlemeleri üzerinde çalıştığını doğruladı. Ancak vali, bankanın kripto paraları tamamen yasaklamayı planlamadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: https://coinquora.com/turkish-government-to-establish-custodial-bank-for-crypto/

Add a comment