Twitter ‘Mona Lisa’ İçin 2,9 milyon Dolar Ödemeyi Savundu

Twitter ‘Mona Lisa’ İçin 2,9 milyon Dolar Ödemeyi Savundu

Kripto Para Haberleri
Mart 26, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
638
Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in 2,9 milyon dolarlık (2,1 milyon sterlin) ilk tweet'ini alan kişi, bunu akıllıca bir yatırım olarak görüyor.
d540c55e-d6a5-11e8-ab8e-6be0dcf18713

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in 2,9 milyon dolarlık (2,1 milyon sterlin) ilk tweet’ini alan kişi, bunu akıllıca bir yatırım olarak görüyor.

Malezya merkezli Sina Estavi, “Dijital varlık biçiminde bir insanlık tarihi parçası. Bundan 50 yıl sonra insanlık tarihinin ilk tweetinin fiyatının ne olacağını kim bilebilir?” Dedi.

Bay Estavi, yeni edindiği tweet’i Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yla karşılaştırdı.

Uzmanlar, Twitter kurucusunun kendi platformundaki ilk tweetinin çok değerli bir varlık olduğu konusunda hemfikir.

  • Jack Dorsey’in ilk tweet’i 2,9 milyon dolara satıldı.
  • Jack Dorsey’in ilk tweet’i için teklifler 2,5 milyon doları aştı.
  • NFT nedir ve neden bazıları milyonlarca değerdedir?

Jack Dorsey’in “twitter’imi kuruyorum” diyen tweet’i ilk olarak 21 Mart 2006’da yayınlandı ve Give Directly’nin Africa Response yardım kuruluşu için Bay Dorsey tarafından açık artırmaya çıkarıldı.

Kripto para birimi şirketi Bridge Oracle’ın CEO’su Bay Estavi, tweet’i Bitcoin’e rakip bir para birimi olan Ether’i kullanarak satın aldı.

Bir fotoğrafın, videonun veya diğer çevrimiçi medyanın sahibinin kim olduğunu belirten benzersiz bir dijital sertifika olan değiştirilebilir olmayan jeton (NFT) olarak satıldı.

NFT’ler bu yıl pahalı dijital sanat eserlerinin de bu şekilde satılmasıyla oldukça popüler hale geldi.

Eski Malezya vatandaşı olan 29 yaşındaki Bay Estavi, BBC’ye”Gelişmekte olan bir pazar olduğuna inanıyorum ve bu sadece bir başlangıç. Müzik, fotoğraf, video, tweet ve blog gönderileri gibi her türlü dijital sanat ve kreasyon NFT biçiminde takas edilebilir,” söyledi.

Yatırımcılarının ve meslektaşlarının “bu yatırım için gerçekten minnettar ve mutlu olduklarını, çünkü bu özel NFT’nin değerini ve gelecekteki fiyatını ve bunun sosyal medya üzerindeki etkisini biliyorlar” diye ekledi.

Yüksek Fiyatlı Mı?

Tweet için ödenen fiyat birkaç kişinin dikkatini çekerken, uzmanlar bunun akıllıca bir yatırım olabileceğine inanıyor.

Sosyal medya uzmanı Cathy Hackl, “Bunu açıklamanın bir yolu, bu ilk tweet’e sahip olmanın gelecekte neredeyse nadir bir kitabın ilk baskısı gibi görülebileceğidir” dedi.

“Twitter yeni bir iletişim çağını başlattı ve bu tweet onu başlattı.”

Bay Dorsey’in tweet’i, ABD merkezli Cent’in sahibi olduğu Valuables adlı çevrimiçi bir platform aracılığıyla satıldı.

Cent’in kurucu ortağı Cameron Hejazi, bunun platformda şimdiye kadar satılan en yüksek değerli varlık olduğunu söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Şok oldum ama şaşırmadım – bu varlıkların değeri son derece öznel. Ayrıca, paranın bu kadar iyi bir amaca gittiği için mutluyuz,” dedi.

NFT pazarı şu anda 1 milyar dolar değerinde ve sahiplik ve kimlik doğrulama oluşturmak için bitcoin gibi dijital para birimlerini destekleyen aynı blokzinciri teknolojisini kullanıyor.

Bununla birlikte, alıcıların diğer çevrimiçi sosyal medya yayınlarına nasıl değer vereceğini kesin olarak belirlemek için hala erken.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-56506466#16166807340112&{“sender”:”offer-0-Tutwh”,”displayMode”:”inline”,”recipient”:”opener”,”event”:”resize”,”params”:{“height”:410,”iframeId”:”offer-0-Tutwh”}}

Add a comment