X-Cash ve Delege Edilen Özel Hisse Kanıtı (DPoPS) Nedir?

X-Cash ve Delege Edilen Özel Hisse Kanıtı (DPoPS) Nedir?

Kripto Para Haberleri
Nisan 28, 2021 tarafından Aleyna YILMAZ
832
Blockchain teknolojisi, yarattığı şeffaflıkla tanınmaktadır. Bir blok zinciri, tüm işlemleri kaydeden ve bunları herkese açık olarak gösteren bir defter gibidir.
Public-Copy-of-DPoS-1

Blockchain teknolojisi, yarattığı şeffaflıkla tanınmaktadır. Bir blok zinciri, tüm işlemleri kaydeden ve bunları herkese açık olarak gösteren bir defter gibidir. Bu şeffaflık, blok zincirinin finansal sistemlerde adil uygulamaları sağlama yoludur. Ancak, normal kullanıcılar arasında gizlilik endişelerini gündeme getiriyor. Sonuçta herkes işlemlerinin tüm geçmişinin halka açık bir defterde yayınlanmasından hoşlanmaz.

Bu sorunu gidermek için, son yıllarda değişen derecelerde kullanılabilirliğe sahip çeşitli gizlilik protokollerinin ortaya çıktığını gördük. Böyle bir protokol X-Cash’tir.

X-Cash nedir?

X-Cash, gizlilik odaklı bir kripto para birimi geliştirmek için 2018’de başlatılan açık kaynaklı bir protokoldür. X-Cash’in blok zinciri, Monero’nun bir çatalı ve gizlilik odaklı kripto para birimleri dünyasına yeni özellikler ve yenilikler getirmek için zamanla gelişti. X-Cash bir çalışma kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizmasıyla başlamasına rağmen, madenciliği bıraktı ve zamanla stake etmeye geçti. Diğer gizlilik protokolleriyle karşılaştırıldığında, X-Cash benzersiz bir ayırt edici özellik geliştirdi: FlexPrivacy. Kullanıcılara gizlilikleri üzerinde tam kontrol sağlar. Belirli bir işlemin özel mi yoksa halka açık mı olmasını istediklerini seçmekte özgürdürler. Bu, kullanıcıların ihtiyaç duyduklarında ve ihtiyaç duyduklarında tam bir anonimliğe sahip olabilecekleri anlamına gelir. En iyi yanı, hem özel hem de kamu işlemlerinin aynı blok zincir üzerinde gerçekleştirilmesidir.

2021’in başlarında, X-Cash, protokolünün 2.0.0 sürümünü başlattı. Madencilik ihtiyacını ortadan kaldırıp yeni delege edilmiş özel hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasını uygular. Peki, bu yeni fikir birliği mekanizması biçimi nedir? Hadi bir bakalım.

DPoPS Mutabakat Mekanizması

Temsilci delege kanıtı (DPoS), blockchain ağları arasında çok popüler, verimli ve yaygın olarak kullanılan bir fikir birliği mekanizmasıdır. Ancak, DPoS’un gizlilik odaklı bir ağda uygulanması kolay değildir. Bu nedenle X-Cash, DPoS mekanizmasının tüm avantajlarına sahipken, özel kripto ağları (özellikle Cryptonote paraları ve Monero çatalları) için kullanılabilen özelleştirilmiş delege edilmiş özel hisse kanıtı (DPoPS) mekanizmasını geliştirdi.

DPoPS mekanizması, blok üreticilerini seçmek için Doğrulanabilir Rastgele İşlevler (VRF) kullanımıyla DBFT (Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı) ile birlikte uygulanır.

DPoPS Çalışması

DPoPS fikir birliği mekanizmasında, ağ en iyi 50 delege grubu tarafından güvence altına alınmıştır. Seçilenlerin ilk 50’sine girmek için, bir kişinin nihai miktarda tokene (en az yaklaşık 500 M XCASH) sahip olması veya oy delegasyonu ile çoğunluk elde etmesi gerekir.

Token sahipleri, X-CASH tokenlerini, kendilerini en iyi temsil eden veya ihtiyaçlarına uygun bir hizmet sunan arzu ettikleri delegelere oy vermek için hisseler. Seçim sonunda en çok oy alan adaylar delege olarak seçilir. Bu seçilmiş delegeler, blok doğrulayıcılar haline gelir. Her yeni blok için seçim süreci yapılır ve her saat yeni oylar dikkate alınır.

Doğrulanabilir Rastgele İşlevler, blok üreticilerini seçmek için kullanılır. VRF’ler, blok üreticileri rastgele seçilirken, “rastgeleliğin” hala doğrulanabilir olmasını sağlar. Blok üreticisine, X-Cash 2.0.0 durumunda beş dakika olan bir blok üretmesi için belirli bir zaman çerçevesi verilir. Hatalı blok üretimi durumunda, bir sonraki blok üreticisi tekrar rastgele seçilir.

Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı (DBFT), bu ağdaki blokları doğrulamak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem, doğrulayıcıların %67’sinin yeni bir bloğun eklenmesi için bir fikir birliğine varmasını gerektirir. DBFT, doğrulayıcıların diğer %33’ü hatalı çıksa bile blok eklemeye izin verir.

Delegeler, blok doğrulayıcı olarak seçildiklerinde ve blok ağa eklendiğinde ödüller alır. doğruladıkları bir blok ağa eklenir. Bu ödülleri kendilerine güvenen seçmenlerle paylaşıyorlar. Yeni sürümde, blok ödülü, daha önce verilen ödülün iki katıdır.

Bir delegeye oy vermek için, token sahiplerinin minimum 2M XCASH hissesine sahip olması gerekir. Stake edilen tokenlar, kriptografik rezerv kanıtları nedeniyle her zaman token sahiplerinin cüzdanlarında kalır. Bu sürece soğuk kazık denir. Bununla birlikte, bu tokenleri cüzdandan taşımak, hissenin tamamının iptal edilmesiyle sonuçlanacaktır.

DPoPS’nin Avantajları

  1. Ölçeklenebilirlik: Madencilikten stake etmeye geçiş, her şeyden önce X-Cash ağının ölçeklenebilirliğini artıracaktır. Madencilik, çok sayıda hesaplama kaynağı gerektirir ve tüm süreç, ağın verimini azaltır. Ancak stake etme, özellikle DPoPS, ağ üzerindeki yükü azaltır ve ölçeklenebilirliği artırır. Geliştiriciler, ölçeklenebilir yan zincirler dağıtabilecek ve ağın kendisi çok sayıda kullanıcıya hitap edebilecektir.
  2. DPoPS, diğer blok zincirleri için kullanılabilir: DPoPS çerçevesi, diğer herhangi bir blok zinciri ağında konuşlandırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak erişilebilir. İş kanıtı (PoW) için daha sürdürülebilir alternatifler arayan blok zinciri ağlarıyla, DPoP’ler tüm bu ağlar için gidilecek seçenek olabilir.
  3. Tamamen ademi merkeziyetçi: İş kanıtı mekanizmasındaki temel sorun, tamamen ademi merkeziyetçi olmamasıdır. Ancak, DPoPS ile ağ, tatmin edici bir ademi merkeziyetten daha fazlasını başarabilir. Ağ geliştikçe, X-Cash, ademi merkeziyet düzeyini daha da artıran 100 seçilmiş delegeye ilerleyebilir.

Son Düşünceler

FlexPrivacy ve diğer öne çıkan özellikleri ile X-Cash, DeFi kullanıcıları için gelecek vaat eden bir gizlilik protokolüdür. X-cash, DPoPS’yi uygulayarak ölçeklenebilirliğini, sürdürülebilirliğini büyük ölçüde artırabilir ve dünya çapında geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap edebilir.

Son Düşünceler

FlexPrivacy ve diğer öne çıkan özellikleri ile X-Cash, DeFi kullanıcıları için gelecek vaat eden bir gizlilik protokolüdür. X-cash, DPoPS’yi uygulayarak ölçeklenebilirliğini, sürdürülebilirliğini büyük ölçüde artırabilir ve dünya çapında geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap edebilir.

Kaynak: https://coinquora.com/what-is-x-cash-and-delegated-proof-of-private-stake/

1 Yorum

Add a comment