Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Sahtekarlığın Gidişatını Nasıl Değiştirebilir?

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Sahtekarlığın Gidişatını Nasıl Değiştirebilir?

Fintech Haberleri
Şubat 23, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
837
Çoğu banka, potansiyel mali suç işlemlerini incelemek için insan analist ekiplerine güvenir, ancak bu ekipler sorunlarla karşılaşır. Bankaların %45’i, soruşturmalarının tamamlanmasının çok uzun sürdüğünü söylüyor ve %40’ı soruşturmaların, yanlış, hileli olarak işaretlenen meşru işlemler olduğunu söylüyor.
machinelearningfraud

Çoğu banka, potansiyel mali suç işlemlerini incelemek için insan analist ekiplerine güvenir, ancak bu ekipler sorunlarla karşılaşır. Bankaların %45’i, soruşturmalarının tamamlanmasının çok uzun sürdüğünü söylüyor ve %40’ı soruşturmaların, yanlış, hileli olarak işaretlenen meşru işlemler olduğunu söylüyor.


Yapay Zeka (AI) Avantajları
Finans kurumları, bu engellerin üstesinden gelmek için birçok yolu araştırıyor, ancak çok azı yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) kadar umut verici.
Yapay zeka tarafından yönlendirilen algılama sistemleri, bu sistemlerin bir dizi dolandırıcılıkla mücadele avantajının yanı sıra, birçok bankanın bunları uygularken karşılaştığı zorlukları sunar. Önleme faydaları, işlemleri bütünsel olarak analiz edebilirler ve bir işlemdeki her veri noktasını diğerleriyle karşılaştırarak diğer verileri saniyenin onda biri içinde halleder.


Bu sistemler, aynı hesapta farklı kullanıcı adları ve şifrelerle oturum açma girişimleri gibi, bir insan analistin fark edemeyeceği değişkenlere dayalı, sahtekarlık olasılığını belirlemek için, bankaların şimdiye kadar işlediği diğer tüm işlemlerle karşılaştırabilir.


Bankalar, sahtekarlık önleme ve risk değerlendirmesi gibi durumlar için yapay zeka temelli sistemlere 217 milyar dolardan fazla para harcıyor.


Dezavantajları
Bu durumun en bariz açıklaması, AI sistemlerinin masrafıdır, ancak bankaların AI kervanına atlamasını engelleyen bir dizi başka endişe vardır. Yapay zeka sistemleri genellikle gerçek zamanlı olarak çalışmaz ve dolandırıcılık uzmanlarının %45,6’sı bunu bir endişe olarak belirtmektedir ki bu, anında işlenmesi gereken ödemeler için de önemli bir engel anlamına gelir.


Uzmanların %42,8’ine göre şeffaflık eksikliği de bir sorun. Bir insan analisti, muhakemeleri çok daha belirsiz olabilecek birçok yapay zeka sisteminin aksine, herhangi bir işlemin reddedilmesi için kesinlikle gerekçe sağlayabilir.


Makine Öğrenimi
Bu endişelerin bazıları, daha gelişmiş bir yapay zeka formu olan makine öğrenimi tarafından ele alınabilir. Makine öğrenimi sistemleri geçmiş işlemleri hesaba katar ve bu kuralları mali suçları tespit etmek için gelecekteki analizlere uygular, bu da onları zaman içinde dolandırıcılıkla mücadelede kademeli olarak daha usta hale getirir. Bankalara yönelik mali suç girişimleri muhtemelen tamamen sona ermeyecektir, ancak yapay zeka ve makine öğreniminin ‘finans kurumlarının dolandırıcılıkla mücadele cephaneliğine eklenmesi, bu girişimlerin başarıya ulaşma olasılığını düşürmekte büyük bir yol kat edebilir.

Kaynak : https://www.fintechnews.org/how-ai-and-machine-learning-can-turn-the-tide-of-fraud/

Add a comment