Yapay Zekanın Fintech’i Geliştireceği 3 Yol

Yapay Zekanın Fintech’i Geliştireceği 3 Yol

Fintech Haberleri
Şubat 14, 2021 tarafından İlayda YILMAZ
643
Yapay zeka, neredeyse her sektörde önemli bir etkiye sahip. Giderek daha fazla şirket, süreçleri artan bir oranda otomatikleştirmek için yapay zeka (AI) kullanıyor. İster arama motorumuzdaki site önerileri ister Alexa veya Siri gibi sesli asistanlar olsun, AI günlük yaşamlarımızda giderek artan bir etkiye sahip
1_zJq7Z5NphGtfE2nZIzsMrQ

Yapay zeka, neredeyse her sektörde önemli bir etkiye sahip. Giderek daha fazla şirket, süreçleri artan bir oranda otomatikleştirmek için yapay zeka (AI) kullanıyor. İster arama motorumuzdaki site önerileri ister Alexa veya Siri gibi sesli asistanlar olsun, AI günlük yaşamlarımızda giderek artan bir etkiye sahip.


Müşteri İlişkileri Yönetimini Otomatikleştirme
Daha fazla FinTech, müşterilere gerçek zamanlı, alakalı yanıtlar sağlamak için chatbotlarına ve sesli kullanıcı arayüzüne dönmeye devam edecek. Yapay zeka ve makine öğreniminin kullanılması, araştırmaları hızlandırmaya ve olası anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olacaktır.
Müşterilere geri dönüş yapılma süresi de hızlandı. Müşterilerin %80’i 24 saat içinde bir geri dönüş bekliyor. Otomatik müşteri ilişkileri sadece daha güvenli bir çozüm sunmada değil aynı zamanda müşterinin sorusunu çözmek için gereken hızı da artırmaya yardımcı oluyor.
Bu sistemler aynı zamanda FinTech’lerin personel maliyetini azaltıyor ve arka ofis süreçlerini daha sorunsuz hale getiriyor.


Dolandırıcılığı Önleme
Teknolojideki artış, kullanıcılar için daha kolaylık ve hız sağlamaya yardımcı olsa da, online dolandırıcılığın da artmasına neden oldu. Sonuç olarak, daha fazla FinTech şirketi, potansiyel dolandırıcılık girişimlerini belirleyebilecek kalıpları bulmak için kullanıcı davranışını öğrenmek ve takip etmek için AI kullanan analitik araçlara yatırım yapmaya çalışacak.


Yatırımı ve Ticareti Geliştirme
Yapay zeka, yatırım kararlarında giderek daha büyük bir rol üstleniyor ve çoğu durumda insanlardan daha iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor. Robo-Advisors ve AI Trading gibi hizmetler, yatırımı daha erişilebilir ve daha düşük bir maliyetle yapmaya yardımcı olduklarından popülerlik kazanmaktadır.
FinTech şirketleri sürekli olarak AI teknolojisini geliştirmeye ve entegre etmeye çalışıyor. Yapay zeka, ticaret yapmaktan portföyleri yönetmeye kadar çeşitli şekillerde kullanılabilir. Yapay zekayı kullanmak daha verimlidir ve manuel ticaret ve yatırım yapmaya kıyasla zamandan tasarruf ettirir. Ayrıca, birçok yatırımcı para kaybına neden olan hatalar yapmaya eğilimli olabileceğinden, insan hatasını ortadan kaldırmaya da yardımcı olur. Yapay zeka yatırımcılığı bebek adımlarında, ama kesinlikle finans endüstrisinesinde büyük bir etkisi var.


Yapay Zeka Fintech İçin Çok Önemli Olacak
Yapay zeka ve makine öğrenimi, FinTech sektörü için çok önemli olacak. Giderek daha karmaşık hale gelen görevler, FinTech’lerin müşterilere sundukları hizmeti önemli ölçüde iyileştirmesine olanak sağlayacaktır. Yapay zeka, endüstri için iyiye işaret görünüyor ve yenilikler gelişmeye devam ettikçe, ileride sadece heyecan verici zamanlar var.

Kaynak : https://globalfintechnews.com/3-ways-ai-is-going-to-improve-fintech/

Add a comment