Yeni Akıllı Sözleşme, ETH Blockchain’de Yeniden Düzenlemeye İzin Veriyor

Yeni Akıllı Sözleşme, ETH Blockchain’de Yeniden Düzenlemeye İzin Veriyor

Kripto Para Haberleri
Temmuz 14, 2021 tarafından Ali Bertay SOLAK
713
Pazar günü, bir Solidity geliştiricisi, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin yeniden düzenlenmesine izin veren yeni bir mekanizma duyurdu. Bununla Ethereum'un değişmezliği sorgulandı.
featured44
  • Solidity geliştiricisi, Ethereum blok zincirinde yeni bir mekanizma duyurdu.
  • Yeni akıllı sözleşme, kullanıcıların madencilere Ethereum blok zincirini yeniden düzenlemeleri için ödeme yapmalarını sağlıyor.
  • Ethereum’un değişmezliği sürekli sorgulanıyor.

Pazar günü, bir Solidity geliştiricisi, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin yeniden düzenlenmesine izin veren yeni bir mekanizma duyurdu. Bununla Ethereum’un değişmezliği sorgulandı.

@0xbunnygirl kullanıcı adı altındaki Solidity geliştiricisi, Twitter’da “Reorg için Talep” (RFR) sözleşmesini duyurdu. Bu, ağ bir fikir birliğine vardığında, geçmiş işlemlerin yeniden sıralanması veya geri alınması için bir yol yaratır.

Ayrıca geliştirici, sözleşmenin, kullanıcıların madencilere Ethereum blok zincirini ‘yeniden düzenlemeleri’ için ödeme yapmalarına izin veren bir mekanizma oluşturduğunu açıkladı. Aynı tweet’e yanıt veren Bunny Girl, bu mekanizmanın arkasındaki ilhamı ortaya çıkardı.

Bu yeni akıllı sözleşme sayesinde geliştiriciler bir hack’i geri alabilirler. Solidity geliştiricisi daha fazla açıkladı ve bir örnek oluşturdu. Diyelim ki bir borsa hacklendiyse, RFR madencileri hack işleminin orijinal olarak çıkarıldığı bloğu yeniden mayınlamaya teşvik etmeye yardımcı olur. Blok, bir bilgisayar korsanının işlemi olmadan başarılı bir şekilde yeniden kazıldıysa, madenci borsadan bir ödül alabilir.

Ancak, bazı insanlar bu yeniden düzenleme yeteneğini bir güvenlik açığı olarak görür ve kötü niyetli amaçlar için kullanılabilir. Hatta Ethermine adlı en büyük Ethereum madencilik havuzu bununla ilgili bir açıklama paylaştı. Açıkçası, yeniden düzenleme sözleşmesini Ethereum ağına yapılan bir saldırıya benzetti.

Değişmezlik, o zamandan beri blockchain teknolojisinin en güçlü yönlerinden biridir. Ancak, UCL Blockchain Teknolojileri Merkezi’nde Araştırma Görevlisi olan Angela Walch gibi bu konuya katılmayan insanlar var. 5 yıldır blockchain’i ‘değişmez’ olarak tanımlamanın yanıltıcı olduğunu savunuyor. Bu değişmezlik tartışması bitmemiş olsa da, kesin olan bir şey var: yeniden yapılanma olayının şansı şimdi her zamankinden daha güçlü.

Kaynak: https://coinquora.com/new-smart-contract-allows-reorganization-on-eth-blockchain/

Add a comment